Zatrzymali oszustkę działającą metodą “na policjanta”

Policjanci z Wydziału Kryminalnego wałbrzyskiej komendy, zatrzymali 22-letnią mieszkankę Wrocławia, która uczestniczyła w oszustwie metodą „na policjanta”, w wyniku czego pokrzywdzona straciła 60 tys. złotych.

W miesiącu lutym br. do mieszkanki Szczawna Zdroju na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za osobę najbliższą, przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym miał być sprawcą. Następnie osoba podająca się za policjanta poinformowała pokrzywdzoną o tym, że musi wpłacić kaucje bo inaczej bliska jej osoba trafi do więzienia. Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobieta uwierzyła w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonej zjawiła się kobieta podająca się za „adwokata”, której mieszkanka Szczawna Zdroju przekazała swoje oszczędności, w przekonaniu, że pomaga członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z rodziną kobieta zorientowały się, że padła ofiarą oszustwa.

Dzięki operacyjnym ustaleniom wałbrzyscy kryminalni w dniu 25 lutego br. zatrzymali  22-letnią mieszkankę Wrocławia, która podając się za adwokata, odebrała od mieszanki Szczawna Zdroju kwotę w wysokości  60 tys. złotych. Oszustka została zatrzymana na terenie Wrocławia. Funkcjonariusze w miejscu jej zamieszkania zabezpieczyli kwotę ponad 5 tys. złotych. W wyniku pracy z zatrzymaną udowodniono, jej także dwie próby usiłowań oszustw w miesiącu lutym br. na terenie miasta Wałbrzycha.

22-latka przyznała się do udziału w oszustwie. W minioną środę (26 lutego br) Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec zatrzymanej tymczasowy areszt. Kobiecie grozi kara do 8 lat więzienia.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
– potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;
– nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
– o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112.

Źródło: Policja Wałbrzyska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment