Twierdza Stachelberg i wieża widokowa Elżbieta

Przypominamy kolejne ciekawe miejsce w naszym regionie. Tym razem Twierdzę obronną Stachelberg w Czechach, około 24 km od Kamiennej Góry, ze znajdującą się obok wieżą widokową Elżbieta.

Twierdzę w okresie zimowym prezentowaliśmy na portalu Relacje Regionalne tutaj, natomiast wieżę Elżbieta tutaj.

Twierdza została zbudowana w latach 1937-38 jako część systemu obronnego kraju przed zagrożeniem płynącym z nazistowskich Niemiec. Poszczególne obiekty twierdzy są połączone przez skomplikowany system podziemnych korytarzy i sal, których łączna długość wynosi 3,5 km.

W jednym z dokończonych bunkrów (T-S73) mieści się Muzeum Czechosłowackiej linii obronnej. Budowa T-S73 przebiegała w dniach 23 – 31 sierpnia 1938 roku. Przy betonowaniu zużyto 3777 m3 masy betonowej. W wyniku układu monachijskiego nie wykonano już prac wykończeniowych. Ceglane ściany działowe, nasypy, nie zostały wpuszczone i osadzone kopuły pancerne ani dzwony.

Schron jest połączony z systemem komunikacji podziemnej z szybem o głębokości 35 metrów wraz ze schodami i windą amunicyjną.

Wieża widokowa Elżbieta została wzniesiona w 2014 roku. Konstrukcja wieży ma blisko 25 metrów wysokości. Z wieży rozciąga się widok m.in. na stronę polską (Brama Lubawska, Góry Krucze, okolice Kamiennej Góry) oraz linię trutnowskich umocnień granicznych i kompleks grupy warownej Stachelberg.

Wieża widokowa nawiązuje do historii regionu i została nazwana imieniem „Eliska” (Elżbieta). Jest przypomnieniem czeskiej i polskiej królewny Ryksy Elżbiety. Była ona symbolem połączenia państwa czeskiego i polskiego. Była również pierwszą właścicielką królewskich miast w posagu, wśród których później umieścił się także Trutnov.

Inne ciekawe miejsca w regionie prezentujemy tutaj.

Share

Zobacz inne