Koncert “Zbyszek Stefański – 50 lat na scenie” w kamiennogórskim CK

W Centrum Kultury w Kamiennej Górze trwa dziś (sobota, 20 kwietnia) koncert “Zbyszek Stefański – 50 lat na scenie”. Koncert jubileuszowy rozpoczęto występem Paraluzji.

Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy Bartek Drak “Malarstwo Bartka Draka”. Nie brakuje również okolicznościowego tortu. Całe wydarzenie zorganizowano z okazji 50-lecia pracy artystycznej lidera grupy “Bez Jacka” – Zbigniewa Stefańskiego.

Zespół Bez Jacka powstał w 1983 roku. Uprawia muzykę tzw. “środka”, pisząc muzykę do poezji Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego, Tuwima, Wołka, Kubiaka, a przede wszystkim do tekstów lidera tej grupy Zbigniewa Stefańskiego. Zespół to jeden z czołowych reprezentantów sceny piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Grupa owiana legendą, związaną ze śmiercią jednego z członków zespołu Jacka Stefańskiego za każdym razem przyciąga na swoje koncerty setki fanów. W swoich utworach wykorzystują teksty znanych polskich poetów, między innymi Bolesława Leśmiana. Ich piosenki oparte są na prostych, ale zapierających dech w piersiach aranżacjach, w których główną rolę odgrywa flet poprzeczny. Największym atutem zespołu jest siła przekazu, która sprawia, że muzyki tworzonej grupę Bez Jacka słucha się z niesamowitym zaangażowaniem.

Zespół Paraluzja jest organizmem żywym, dwugłowym, czworonożnym i czteroręcznym. Można go spotkać w norach lub przestrzeniach otwartych, najczęściej u boku osobników z gatunku publikus klaskus. Paraluzja odżywia się materiałem emocjonalnym, który w reakcji z tlenem zostaje przekształcony w potwory autorskie, najczęściej podczas procesu zwanego koncertozą. Naukowcy do dziś nie zaobserwowali zjawiska, które wpływałoby tak mocno i w sposób tak nietypowy na publikus klaskus. Doszło do tego, że koncertoza wywołana przez PARALUZJĘ została zakwalifikowana jako zjawisko paranormalne. Przypuszcza się, że tak duża wydolność Paraluzja jest spowodowana występowaniem dwóch mocnych serc oraz dwóch wartkich krwiobiegów w jej organizmie. Ponieważ nie zauważono drugiego przedstawiciela z tego gatunku, naukowcy zalecają obserwatorom bezgłos i skupienie oraz przestrzegają, że działania Paraluzji pozostawiają trwałe ślady w metafizyce i poza nią.

Share

Zobacz inne