Trwają prace remontowe dachu kościoła w Krzeszówku

Trwa najbardziej skomplikowany etap remontu dachu kościoła pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku tj. remont i wymiana dużych elementów więźby dachowej. Część tych elementów była już w stanie zagrażającym obiektowi.

Parafia w Krzeszowie wciąż zabiega o środki finansowe aby jeszcze w roku 2018 zakończyć I etap remontu.
Jak informuje Sanktuarium Matki Bożej łaskawej w Krzeszowie, w bieżącym roku zostanie przeprowadzony niezwykle ważny i trudny etap prac przy świątyni w Krzeszówku, tj. remont dachu. Zakres zaplanowanych prac na rok 2018 zakłada remont więźby dachowej aż do pokrycia połaci dachu papą – docelowo dach zostanie pokryty łupkiem. Tegoroczna faza robót wymaga wielu specjalistycznych prac przy konstrukcji dachu, która jest już bardzo nadwątlona i wymaga pilnej interwencji. Kosztorys prac oscyluje w granicach 500 000 zł. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie otrzymało już dofinansowanie z MKiDN (180 000 zł) oraz UMWD (40 000 zł). Wciąż trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcia w Funduszu Kościelnym oraz w Fundacji KGHM Polska Miedź.

Kościół w Krzeszówku pamięta czasy fundacji przez księżną Annę klasztoru Benedyktynów i posiada niezwykle cenne elementy wyposażenia, które przeniesiono z rozebranego gotyckiego kościoła opackiego w Krzeszowie w roku 1728. Ołtarze są autorstwa warsztatu Georga Schröttera. W ołtarzu głównym z 1701 roku umieszczono obraz z wizerunkiem patrona świątyni św. Wawrzyńca. Ozdobą ołtarza jest późnogotycka figura Maryi oraz barokowe posągi Józefa, Anny, Katarzyny i Barbary. W ołtarzu bocznym z 1686 roku znajduje się obraz Georga W. J. Neunhertza Matka Boska błogosławiąca cystersów. Wśród zróżnicowanego wyposażenia znajdują się również gotyckie rzeźby Grupy Ukrzyżowania z poł. XV w., drewniana ambona z I poł. XVIII w., barokowa figura Chrystusa z XVII w., krucyfiksy oraz barokowe obrazy olejne. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania z 1733 roku. Kościół jest wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Krzeszówek jest prawdopodobną lokalizacją klasztoru benedyktyńskiego założonego w 1242 roku przez księżną Annę, wdowę po Henryku II Pobożnym. Do 1810 roku należał do krzeszowskich cystersów. Kościół św. Wawrzyńca jest budowlą gotycką, rozbudowaną w stylu renesansowym za opata Caspara II Eberta w latach 1588 – 91 portal zachodni, wieżę oraz o nawę północą z kaplicą i zakrystią. Mistrzem budowlanym był Andreas Gebert. Świątynia jest orientowana, z poligonalnym prezbiterium, o oszkarpowanej bryle i oknami ozdobionymi gotyckimi maswerkami.

Świątynia poza tym, iż jest użytkowana jako obiekt kultu religijnego i nawiedzana przez wiernych, to jest również miejscem turystycznym, odwiedzanym przez kilka tysięcy osób rocznie. Zawdzięcza to przede wszystkim położeniu na Zachodnio-Południowym Szlaku Cysterskim. W przyszłości planowane są tu koncerty organowe jak również prelekcje i sympozja w dziedzinach: muzyka organowa, śląska sztuka baroku.

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku jest dziedzictwem o znaczeniu ponadregionalnym, elementem tradycji i historii Krzeszowa, miejscem mającym znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju społecznego i kulturalnego, kultywowania poczucia piękna i wspólnoty cywilizacyjnej. W świątyni przechowywane są dzieła wybitych artystów.

Każdy kto chce wspomóc prace remontowe może dokonać wpłaty na poniższe konto bankowe:

Parafia Rzymskokatolicka w Krzeszowie
pl. Jana Pawła II 1, 58-405 Krzeszów
BZ WBK 14 1090 1942 0000 0001 0783 8640
z dopiskiem: Remont KrzeszówekShare

Zobacz inne

One Thought to “Trwają prace remontowe dachu kościoła w Krzeszówku”

  1. […] Trwają prace remontowe dachu kościoła w Krzeszówku Remont kościoła pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Udostępnij: Komunikatyremonty […]

Leave a Comment