Prace konserwatorskie w kościele św. Józefa

Trwają prace konserwatorskie w kościele pw. św. Józefa. Przypominamy, iż prace w świątyni usytuowanej w obrębie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie zostały dofinansowane dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace konserwatorskie obejmują swym zakresem znajdujące się w kościele freski Michała Willmanna i liczne pęknięcia na sklepieniu.

Kościół pw. św. Józefa ufundował opat Bernard Rosa – zaradny administrator, autor modlitewników i pism teologicznych oraz mecenas sztuki, a także jeden z najważniejszych przedstawicieli kontrreformacji na Śląsku, propagujący kult św. Józefa jako źródło odnowy katolicyzmu. W 1669 r. założył w Krzeszowie Bractwo św. Józefa gromadzące elity duchowne i świeckie oraz szeroką rzeszę przedstawicieli wszystkich stanów i warstw społecznych (ok. 100 tys. członków pod koniec XVII w.).
Kościół został wzniesiony w latach 1690 – 1696 przez opata Bernarda Rosę, przy udziale budowniczych M. Urbana z Lubawki i M. Kleina z Nysy.
Rzeźbiony ołtarz główny z 1755 roku wykonał Joseph Anton Lachel, a tabernakulum z 1677 roku – dzieło Georga Schröttera – przeniesione zostało z dawnego ołtarza głównego kościoła klasztornego.Share

Zobacz inne

One Thought to “Prace konserwatorskie w kościele św. Józefa”

  1. […] Prace konserwatorskie w kościele św. Józefa Zakończono II etap prac konserwatorskich organów Michała Englera Konserwacja obrazów w Pawilonie na wodzie Uszkodzony dach Kościoła pw. Św. Józefa w Krzeszowie […]

Leave a Comment