Święto Wojska Polskiego

W poniedziałek, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej w dniach 12-15 sierpnia 1920 roku. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa, określana jest Cudem nad Wisłą i została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.

Przypominamy, że w Bitwie Warszawskiej udział brał również mieszkaniec Kamiennej Góry, wówczas jeszcze „porucznik mianowany”  Józef Sierociński, który był współpracownikiem i adiutant gen. Józefa Hallera. Więcej informacji i zdjęcie z udziału por. Józefa Sierocińskiego w Bitwie Warszawskiej prezentowaliśmy na naszym portalu tutaj.

Fotografia dzięki uprzejmości regionalisty Bogdana Adamusa

Sierociński (z lornetką) stoi z gen. Józefem Hallerem pod Radzyminem, jako jego adiutant podczas wizytacji polskich oddziałów walczących z bolszewikami.
Bitwa pod Radzyminem została stoczona pomiędzy 13 a 16 sierpnia 1920 roku. Wraz z bitwą pod Ossowem, walkami o Mińsk Mazowiecki oraz polską kontrofensywą znad rzeki Wieprz, uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych znanych pod wspólną nazwą Bitwy Warszawskiej. Była to również jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką.

O odnalezionych dokumentach opisujących walkę por. Józefa Sierocińskiego w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w roku 1920 informowaliśmy w styczniu 2020 roku. Jest w nich podkreślona bohaterska postawa, wówczas adiutanta gen. Józefa Hallera.

Więcej informacji o lokalnym bohaterze przeczytasz w tagach sierociński.

Kluczową rolę Bitwy Warszawskiej odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W wyniku bitwy po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment