Bitwa Warszawska 1920 z udziałem Sierocińskiego

W sierpniu  2020 roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia w wielu miastach Polski odbędą się oficjalne uroczystości i wydarzenia upamiętniające to starcie zbrojne, stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką, zwyczajowo nazywane Cudem nad Wisłą.

Przypominamy, że w Bitwie Warszawskiej udział brał również mieszkaniec Kamiennej Góry, wówczas jeszcze „porucznik mianowany”  Józef Sierociński. Ten wielki patriota i bohaterski żołnierz walczący na wielu frontach o wolność Ojczyzny był współpracownikiem i adiutant gen. Józefa Hallera. Zdjęcie z udziału por. Józefa Sierocińskiego w Bitwie Warszawskiej dostępne poniżej. Sierociński (z lornetką) stoi z gen. Józefem Hallerem pod Radzyminem, jako jego adiutant podczas wizytacji polskich oddziałów walczących z bolszewikami.
Bitwa pod Radzyminem została stoczona pomiędzy 13 a 16 sierpnia 1920 roku. Wraz z bitwą pod Ossowem, walkami o Mińsk Mazowiecki oraz polską kontrofensywą znad rzeki Wieprz, uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych znanych pod wspólną nazwą bitwy warszawskiej. Była to również jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką.

O odnalezionych dokumentach opisujących walkę por. Józefa Sierocińskiego w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w roku 1920 informowaliśmy w styczniu br. Jest w nich podkreślona bohaterska postawa, wówczas adiutanta gen. Józefa Hallera.

W rocznicę zwycięskiej wojny prezentujemy dokument zawierający fragment życiorysu Józefa Sierocińskiego, który stopień kapitana otrzymał w 1922 roku.
Kpt. Józef Sierociński zmarł 2 stycznia 1955 roku. Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Katowickiej w Kamiennej Górze (kwatera XXIII, rząd 11, grób 27).

Więcej informacji o lokalnym bohaterze w tagach sierociński.

Dokument dzięki uprzejmości regionalisty Bogdana Adamusa.

Zobacz również

Leave a Reply