Odnaleziono nowe dokumenty o Sierocińskim

Informujemy, że zostały odnalezione nowe dokumenty dotyczące kpt. Józefa Sierocińskiego. Lokalny regionalista Pan Bogdan Adamus, który od lat pogłębia wiedzę dotyczącą kapitana zebrał kolejne fakty z życia tego patrioty zasłużonego dla niepodległości Polski i mieszkańca Kamiennej Góry.

Już niebawem znany dotychczas życiorys kpt. Józefa Sierocińskiego zostanie wzbogacony nowymi faktami.

Wśród nowych dokumentów znalazł się m.in. wniosek do odznaczenia, jeszcze wówczas porucznika Józefa Sierocińskiego Orderem Virtuti Militari. Dokument został przekazany przez Wojskowe Biuro Historyczne w Warszawie. Inne dokumenty opisują walkę kapitana w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w roku 1920. Jest w nich podkreślona bohaterska postawa, wówczas adiutanta gen. Józefa Hallera. Znalazł się również napisany własnoręcznie życiorys z włączeniem Stanów Zjednoczonych oraz Kanady i dalej do samej Polski. Zwracają uwagę podpisy generałów aprobujące wyróżnienie porucznika.

 – Nareszcie zostanie napisana przeze mnie dokładnie historia życia tego niezwykłego człowieka, z uwzględnieniem pobytu w Kamiennej Górze, który całe swoje życie, także życie rodzinne poświęcił walce o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny  – powiedział regionalista Bogdan Adamus.

Pozostałe odnalezione dokumenty zostaną opublikowane w sierpniu 2020 roku, w rocznicę zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej.

Informacje, które posiadaliśmy w Kamiennej Górze, nie różnią się zbytnio od oryginalnych dokumentów, co stanowi dla mnie wielką satysfakcję, że nie szliśmy na skróty, a opisywaliśmy rzeczywistość taką jaka była, czasami niewiarygodną  – dodał regionalista Bogdan Adamus.

Postać kpt. Józefa Sierocińskiego jest coraz bardziej znana lokalnej społeczności. Przypominamy, że w roku 2008, podczas Święta Niepodległości, na Cmentarzu Komunalnym w Kamiennej Górze odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego pomnika na grobie kapitana. W roku 2015 miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku, w którym żył i zmarł kpt. Józef Sierociński. W roku 2018 Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 29 Pułku Piechoty II Armii Wojska Polskiego w Kamiennej Górze przyjął za patrona klas mundurowych postać kpt. Józefa Sierocińskiego.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment