Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kamiennej Górze

Dnia 12 marca 2018 roku na zaproszenie Starosty Powiatu Kamiennogórskiego Jarosława Gęborysa oraz dzięki staraniom Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzeny Machałek powiat kamiennogórski odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Przed wystąpieniem na kamiennogórskim rynku, Prezydent udał się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Prezydenta wraz z towarzyszącą mu delegacją przywitał Starosta Kamiennogórski Jarosław Gęborys wraz z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem i ks. Marianem Kopko – kustoszem krzeszowskiego sanktuarium.

W spotkaniu, które odbyło się w sanktuarium uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, Senator RP Krzysztof Mróz, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego, przedstawiciele diecezji legnickiej wraz z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim, duchowni, posłowie i zaproszeni gości. Podczas uroczystego przywitania wręczone zostały prezenty, m.in. kopia Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej, oraz specjalne wydanie albumu krzeszowskiego sanktuarium. Andrzej Duda upamiętnił swoją wizytę, wpisując się do pamiątkowej księgi.

Prezydent podczas wizyty w sanktuarium zwiedził Bazylikę NMP wraz z Mauzoleum Piastów Śląskich i Kościół św. Józefa. Spotkał się również z siostrami benedyktynkami. Oczywiście nie zabrakło czasu na swobodną rozmowę przy kawie, która odbyła się w Obsłudze Pielgrzyma.

Z sanktuarium kolumna prezydencka wraz z delegacją udała się na kamiennogórski rynek, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości i spotkanie z mieszkańcami miasta i regionu. Wystąpienie Prezydenta RP rozpoczęło się o godz. 17:00, a całe spotkanie trwało około 1,5 godziny.

Starosta witając Prezydenta na kamiennogórskim rynku mówił o wyjątkowości tego wydarzenia i historycznym momencie w jakim ma ona miejsce. Przedstawiając krótko historię naszego regionu i powiatu, wyraził przekonanie, iż wizyta Prezydenta będzie datą przełomową dla rozwoju kamiennogórskiej ziemi.

Zwracając się do mieszkańców Prezydent poruszył m.in. tematy polityki socjalnej i prorodzinnej, jak na przykład program 500+. Odniósł się do sytuacji politycznej w kraju, jak również do budowy drogi ekspresowej S3, która połączy Świnoujście z granicą państwa w Lubawce.
Przypomniał, że obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Apelował do wszystkich, szczególnie do dyrektorów szkół o uroczyste obchody tego wielkiego jubileuszu.

Mieszkańcy serdecznie przywitali Prezydenta, który odwdzięczył się wychodząc do tłumu. Otoczony oficerami BOR-u witał się z mieszkańcami, ściskał ręce, rozdawał autografy i robił selfie.
Miłym akcentem wizyty było wręczenie własnoręcznie zrobionego portretu Prezydenta, wykonanego przez dzieci z Pierwszego Prywatnego Przedszkola „Stokrotka” w Kamiennej Górze. Portret Prezydenta dzieci wykleiły z bibułowych kuleczek.

Bezpieczeństwo podczas wizyty Prezydenta zapewnili kamiennogórscy policjanci wraz ze swoimi kolegami z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, Komendy Powiatowej Policji z Jawora, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego z Wrocławia Oddziałów Prewencji Policji z Legnicy, Państwowej Straży Pożarnej z Kamiennej Góry, Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu kamiennogórskiego we współpracy ze Służbą Ochrony Państwa.
W celu koordynowania działań utworzono centrum działania nadzorowane przez Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Kamiennej Górze, którego zadaniem było przekazywanie i koordynowanie informacji.

Uczestnicy spotkania z Prezydentem mogli również złożyć podpisy w pamiątkowej Księdze powstałej z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Księga została udostępniona mieszkańcom na płycie kamiennogórskiego rynku.

Andrzej Duda składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym objął urząd Prezydenta RP dnia 6 sierpnia 2015 roku po tym, jak 6 grudnia 2014 roku rada polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę jako kandydata partii w wyborach prezydenckich.
Urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. W latach 2006–2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2007–2011 członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Od roku 2015 Prezydent RP.

Całe wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mediów.

Obszerny reportaż z całego przebiegu wizyty Prezydenta dostępny tylko na portalu Relacje Regionalne.
Zapraszamy do oglądania.Zobacz inne

5 Thoughts to “Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kamiennej Górze”

  1. […] Andrzej Duda. Obszerny reportaż z całego przebiegu wizyty Prezydenta dostępny tylko na portalu Relacje Regionalne. Zapraszamy również do poniższej relacji Telewizji Dami […]

  2. […] Obszerny reportaż z całego przebiegu wizyty Prezydenta dostępny tylko na portalu Relacje Regionalne. Zapraszamy do oglądania. […]

  3. […] złożył zaproszonym gościom życzenia, podsumował również miniony rok nawiązując m.in. do wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kamiennej Górze i budowy kolejnego odcinak drogi S3. Do życzeń dołączyła się wiceminister Marzena Machałek […]

  4. […] Przypominamy, że Prezydent RP Andrzej Duda gościł również w Kamiennej Górze. Nasza relacja dostępna tutaj. […]

Leave a Comment