Otwarcie sali edukacyjnej KPPSP w Kamiennej Górze

W dniu 17 grudnia 2018 roku Starosta Kamiennogórski Jarosław Gęborys wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze Sławomirem Graczykiem oraz przedstawicielem przedszkolaków dokonali uroczystego otwarcia sali edukacyjnej “Ognik+” znajdującej się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze. Sala ta powstała dzięki współfinansowaniu przez Powiat Kamiennogórski oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Celem utworzenia sali edukacyjnej jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

W ramach zajęć z zakresu bezpieczeństwa, strażacy prowadzić będą szkolenia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego.

Podstawą zajęć jest wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Ponadto dzieci będą mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar oraz jak prawidłowo wzywać służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Na realizację zadania w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kamiennej Górze przystosowano pomieszczenia na cele dydaktyczne w odzwierciedleniem pomieszczenia przypominającego typowe mieszkanie (pokój w którym powstał pożar) wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem zagrożeń pożarowych lub zatrucia tlenkiem węgla.

Wideo: Powiat Kamiennogórski

Share

Zobacz inne

Leave a Comment