Mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego trafił w ręce boguszowskich policjantów

Dwóch kierujących z wydanymi decyzjami o cofnięciu uprawnień zostało wczoraj zatrzymanych przez policjantów z Wałbrzycha oraz Boguszowa-Gorc. Jeden z nich dodatkowo miał sądowy zakaz kierowania pojazdami, a drugi jechał samochodem w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze mówią stanowcze NIE! wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie.

24-letni mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego trafił w ręce boguszowskich policjantów po godzinie 7:00 na ul. Jasnej w Boguszowie-Gorcach. Po godzinie 10:00 funkcjonariusze „drogówki” zatrzymali natomiast do kontroli na ul. 11 listopada w Wałbrzychu 44-letniego mieszkańca Wałbrzycha. W obu przypadkach mężczyźni nie zastosowali się do decyzji o cofnięciu wobec nich uprawnień. Pierwszy dodatkowo znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało w jego organizmie 0,60 promila tej substancji. Drugi miał natomiast wydany przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zakaz prowadzenia pojazdów.

W związku z tymi zdarzeniami policjanci przypominają. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi natomiast kara pozbawienia wolności do lat 2.

Apelujemy! Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba nie posiada prawa jazdy, a chce jechać pojazdem, uniemożliwimy jej to. Należy także powiadomić dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, który przekaże informacje Policji, a dyżurny wyśle w miejsce zdarzenia patrol. Pamiętajmy osoby, które nie posiadały nigdy uprawnień, z różnych powodów utraciły wcześniej prawo jazdy, mogą na drodze powodować poważne zagrożenie, dlatego tak ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

Źródło: Policja Wałbrzych

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment