Malownicza Norwegia na wyciągnięcie ręki

Podróże. Kto ich nie kocha? Można zwiedzić wiele rejonów świata, poznawać ludzi, ich kulturę, odkrywać niezwykłe miejsca i znów przekonywać się, jak wspaniałe są wszystkie kraje. Szczególnie ten kraj cieszy się ostatnio sporą popularnością. Ludzie chętnie przybywają tutaj, by odkryć, jak klimatyczne jest to miejsce. Choć jeszcze nie wszyscy mogli się o tym przekonać na własnej skórze. Zatem dlaczego warto wpaść na te tereny i o jakim kraju mowa?

Przyroda blisko człowieka

Turyści szczególnie doceniają przepiękne krajobrazy, których jeszcze nie dotknęła ręka człowieka. Istnieje tutaj bowiem wiele rzadko uczęszczanych szlaków. Czekają na to, aż odważny podróżnik wpadnie tutaj i sam spróbuje wytyczyć nową ścieżkę. Te tereny nadają się na samotne wyprawy, pozwalają odpocząć od gwaru miasta i posłuchać, co przyroda ma do powiedzenia.

Norwegia – bo o niej mowa – wycieczka tutaj to idealny pomysł dla osób, które pragnęłyby też zobaczyć dzikość tego świata. Można oglądać tu zwierzęta w ich naturalnym środowisku, przejść się przez czyste i pachnące lasy, a także wspiąć się na górskie szczyty, tak rzadko odwiedzane.

Miejsce dla każdego

Poza tym jest to kraj pełen niespodzianek. Jeziora, fiordy, góry, łąki… Tutaj lato, to wiecznie panująca jesień… W jednym miejscu nowoczesne autostrady, w innym stare tunele i panowanie przyrody. Norwegia jest pełna różnorodności, dlatego to miejsce dla każdego. Bez względu na to, czy chce się pojechać nad morze, w góry, odpocząć blisko cywilizacji lub z dala od niej, to na pewno się to tutaj znajdzie. Jest to kraj, który zawsze kryje w zanadrzu jakąś nową kartę, by zaskoczyć odwiedzających.

Znajdzie się tutaj coś zarówno dla osób wysportowanych, które pragną zdobywać kolejne szczyty, mają ogrom siły i pasji, by odkrywać nowe tereny, jak i dla osób mniej sprawnych, starszych pragnących spokojnego spaceru i oglądania cudownych krajobrazów. A tych przecież w Norwegii nie brakuje.

Są tutaj miejsca, do których bez problemu można dostać się z pomocą własnego samochodu. Ścieżki idealne na miły popołudniowy spacer, niezapomniane rejsy po fiordach czy cudowne punkty widokowe to zaledwie część atrakcji czekających na turystów.

Górskie szlaki

A jeśli ktoś kocha góry i nie wyobraża sobie wyjazdu bez wspięcia się choćby na jeden szczyt, to tutaj nie zabraknie mu rozrywki. Norwegia – wycieczki tutaj to ponad 300 szczytów górskich, których wysokość przekracza 2000 m n.p.m. I tak jak wiele innych rzeczy, ten element przyrody też dopasował się możliwości różnych ludzi.

Bez względu na to, czy jest się aktywnym sportowcem, który w każdy weekend zdobywa nowy szczyt, czy jeszcze początkującym, szukającym dla siebie odpowiedniej drogi rozpoczęcie przygody z górami, to na pewno znajdzie się tutaj coś odpowiedniego. Istnieją trasy będące prawdziwymi wyzwaniami dla wspinaczy, a także łagodne podejścia.

Warto zauważyć, że góry w ogóle są częścią norweskiej kultury. Wielu mieszkańców posiada swoje domki na tych terenach. A do tego Norwegowie całymi rodzinami ruszają na wędrówki lub na narty, zależnie od pory roku.

Fiordy

Fiordy to element przyrody, z którego słynie Norwegia. Dzięki nim każdego roku turyści z całego świata przybywają tutaj, by zobaczyć je na własne oczy. Zachwycają, wzruszają i pozostawiają niezacieralny ślad w sercu każdego podróżnika.

Choć w kraju można znaleźć wiele fantastycznych miejsc wartych odwiedzenia, to fiordy powinny stać się obowiązkowych punktem każdego turysty. Jak można przybyć do Norwegii i nie zobaczyć tych niesamowitych terenów pełnych gór, wodospadów, pionowych ścian i polodowcowych formacji?

Spokojny i bezpieczny wypoczynek

Patrząc na mapę, można stwierdzić, że Norwegia nie należy do małych krajów. Jednak cechuje się małą gęstością zaludnienia. Właśnie dlatego można pokonywać kilometry i nie spotkać ani jednego samochodu czy innego człowieka. W tym kraju nietrudno o spokojny wypoczynek na łonie natury, w ciszy i bez towarzystwa. Jeśli komuś zależy na takim miejscu, to z pewnością powinien tutaj przybyć.

Ponadto jest to bezpieczny kraj dla każdego podróżnika. Można zwiedzić wiele dużych i małych miast czy wsi i wszędzie jest równie bezpiecznie. Latem ludzie śpią w namiotach lub na hamakach. We wsiach wciąż można spotkać domy, w których nie zamyka się drzwi na klucz.

Drogą prosto do celu

Nie tylko miejsce docelowe może zachwycić podróżnika. Już sama podróż norweskimi drogami jest niesamowitym doznaniem. Piękne krajobrazy malują się na każdym kroku. Sporo ścieżek prowadzi przez wysokie góry, więc sama trasa może zapierać dech w piersiach i zrobić wrażenie na niejednej osobie.

Do tego nieraz trzeba będzie przeprawić się przez malownicze fiordy. Wtedy po raz kolejny można spojrzeć na wspaniałe góry, ale tym razem z nieco innej perspektywy. Przyroda sama pokazuje się człowiekowi. Pewnie nieraz podczas podróży natknie się on na stado owiec, reniferów, krów czy kóz, które przez jakiś czas będą mu towarzyszyć.

Do podróżowania zachęca pewnie też bezpieczeństwo. Rzadko zdarzają się wypadki drogowe, a to dlatego, że większość kierowców trzyma się przepisów. Nikt bowiem nie ma ochoty na płacenie wysokich mandatów.

Architektura kraju

Niezwykłym elementem Norwegii jest z pewnością architektura. I to nie tylko ta nowoczesna, z wielkich miast. Ale właśnie ta prostsza, bliżej przyrody. Kolorowe domy, hytte, kościoły, które wkomponowują się w otaczającą naturą wyglądają rewelacyjnie. I to o każdej porze roku. W wielu domostwach dominują stare, antyczne meble, które jeszcze pachną historią, drewnem i kawą. W takim budynku można by spędzić naprawdę wiele tygodni i każdego dnia na nowo zakochiwać się w tym kraju.

Jak widać, jest to świat, do którego warto wpaść choćby na parę dni. Można tutaj zapomnieć o wszystkim i pozwolić sobie na błogie wypoczywanie na łonie natury, z dala od miasta, męczącego gwaru i nadmiaru obowiązków. Każdy, kto tylko raz tutaj przybędzie, zaraz zakocha się w magicznym klimacie tego kraju i z pewnością jeszcze nieraz tutaj powróci.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment