Nie będzie czynnego kąpieliska w tym roku. Miasto przygotowuje się na kolejny sezon

Nie ma szans, aby w bieżącym roku uruchomić kąpielisko na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego w Kamiennej Górze.

Przypominamy, że głównym problemem kamiennogórskiego zalewu, który w konsekwencji doprowadził do zakazu kąpieli, był postępujący proces eutrofizacji i związane z nim zakwity wody, zalegająca spora ilość mułu i występujące w zalewie duże ilości związków chemicznych. Po przeprowadzonych pracach oczyszczania wody, o których informowaliśmy na naszym portalu, stwierdzono, że znacząco zwiększyła się przejrzystość i całkowicie pozbyto się odoru. Zmniejszyła się również ilość osadów dennych. Urząd Miejski w Kamiennej Górze zamierzał ubiegłego lata uruchomić kąpielisko, jednak plany pokrzyżowała pandemia i związane z nią obostrzenia.

–  W tym roku prace przy kamiennogórskim zalewie zostały spowolnione przez kryzys covidowy. Obiekty basenowe jeszcze kilka tygodni wcześnie były całkowicie niedostępne dla odwiedzających. Nie wiedzieliśmy jak się pandemia potoczy, jakie będą obostrzenia – mówi rzecznik prasowy urzędu Rafał Święcki.

Przypominamy, że miasto ogłosiło również dwa przetargi na remont murów oporowych na terenie kamiennogórskiego zalewu. Jeden z przetargów był nieskuteczny, a w drugim złożona oferta znacząco przekroczyła budżet zaplanowany na wykonanie tej inwestycji.

– Sprawa kąpieliska nie jest zapomniana, będziemy nad kąpieliskiem pracować, będzie zlecone kompleksowe zagospodarowanie plaży, jednak w bieżącym roku nie uda się uruchomić kąpieliska. W bieżącym roku wykonamy kilka kroków, które pozwolą poprawić czystość wody w zalewie. Zostanie zwiększona rotacja wody w zbiorniku dzięki wybudowanej nowej zasuwie przy plaży oraz wybudujemy studnię zasilającą zalew. Dodatkowo zostanie wykonany remont JAZ-u na rzece Zadrna. Na te zadania są już przeznaczone środki – dodaje rzecznik urzędu.

Zobacz inne

Leave a Comment