II tura konsultacji z mieszkańcami gminy Kamienna Góra

W sali Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzeszowie odbyła się dzisiaj (wtorek, 5 kwietnia) II tura konsultacji społecznych w sprawie projektu linii kolejowej dużych prędkości, która ma przebiegać przez miejscowości Czadrów i Przedwojów. Podczas spotkania zaprezentowano 3 wstępne warianty przebiegu linii kolejowej Żarów–Świdnica–Wałbrzych–granica państwa, które prezentowaliśmy tutaj.

Mieszkańcom gminy projektanci i przedstawiciel CPK starali się wyjaśnić liczne wątpliwości związane z przebiegiem linii, hałasem, drganiami, koniecznością wywłaszczeń i ewentualnych rozbiórek budynków. To nie uspokoiło nastrojów. Większość obecnych w sali zdecydowanie nie popierała wspomnianej inwestycji, tym bardziej że Czesi swoją mają zacząć dopiero około 2047 roku.

Przypominamy, że odcinek z Żarowa do Lubawki miał być przykładem współpracy kolejowych inwestorów z sąsiednich krajów w ramach międzynarodowego korytarza europejskiej sieci TENT. Docelowo mieliśmy zostać połączeni z inwestycją przygotowywaną przez Czechów, tworząc połączenie kolejowe Warszawy i Wrocławia z Pragą, jednak w ubiegłym tygodniu przedstawiciel przedsiębiorstwa Správa železnic, zarządcy infrastruktury kolejowej w Czechach powiadomił, że inwestycja po stronie czeskiej nie ruszy do wspomnianego 2047 roku.

W ramach projektu CPK (Centralny Port Komunikacyjny) przewidziano realizację linii kolejowej dużych prędkości do 250 km/h, a także dla ruchu regionalnych ekspresów oraz pociągów towarowych mogących rozwijać prędkość do 160 km/h. Wśród zaplanowanych przez CPK wariantów przebiegu linii kolejowych znalazł się Ciąg nr 9 dotyczący naszego regionu i budowa nowej linii nr 268 Świdnica-Lubawka. Linia do granicy z Czechami ma być jedną z pierwszych realizowanych w ramach CPK. Według planów cały odcinek miał powstać już w 2027 roku. Wszystko wskazuje na to, że jako pierwszy zostanie zrealizowany odcinek do Czadrowa i łącznik do Kamiennej Góry. Odcinek Czadrów – granica państwa ma zostać realizowany dopiero z inwestycją po stronie czeskiej.

Zobacz  warianty przebiegu linii kolei dużych prędkości w naszym rejonie:

Wariant 1: https://arcg.is/19aWuW
Wariant 2: https://arcg.is/1O884a
Wariant 3: https://arcg.is/1qemq1

Zachęcamy mieszkańców do wyrażania swoich uwag w ankiecie konsultacji społecznych, która dostępna jest tutaj: https://bit.ly/3DLmNbb. ANKIETA WAŻNA DO 15 KWIETNIA.

Więcej informacji o CPK prezentujemy tutaj.

Share

Zobacz inne

4 Thoughts to “II tura konsultacji z mieszkańcami gminy Kamienna Góra”

 1. dana

  mapy sa bardzo nieczytelne.mozna by bylo bardziej prosto i wyraznie przedstawic te trasy.tragedia

  1. Artur

   MAPY SA BARDZO CZYTELNE i są to mapy CPK. NIE GMINY!

 2. dana

  ankieta nie dziala w ogole, ogarnijcie sie w tej gminie

  1. Artur

   ANKIETA DZIAŁA i nie jest to ankieta gminy tylko CPK

Leave a Comment