Godzina “W”

Dnia 1 sierpnia 2016 roku przypada kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Na rondzie w Kamiennej Górze mieszkańcy wraz z członkami Kamiennogórskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego uczcili pamięć o powstańczym zrywie z 1 sierpnia 1944 roku.

Rozwieszono banery, powiewały biało-czerwone flagi, odpalono race. W godzinę „W” zawyły syreny. Uczczono pamięć tych, którzy 72 lata wcześniej zerwali się by walczyć z okupantem, rozpoczynając Powstanie Warszawskie.

Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza” (Powstania Warszawskiego), godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944 roku.

Po uczczeniu pamięci członkowie Kamiennogórskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego udali się na grób znajdujący się przy ul. Księcia Bolka I w Kamiennej Górze, gdzie upamiętniono więźniów pomordowanych pod koniec wojny w tutejszej filii obozu koncentracyjnego. Gościem honorowym był weteran por. Zbigniew Nowina-Boznański. Od 25 lat, prezes koła Ziemi Jeleniogórskiej Związku Żołnierzy NSZ.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment