Wielki Odpust Krzeszowski

Dnia 14 sierpnia 2016 roku (niedziela), w drugi dzień Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego, odbędzie się Msza św. za Represjonowanych Żołnierzy Górników oraz zmarłych w ostatnich kilkunastu miesiącach dolnośląskich weteranów Narodowych Sił Zbrojnych. Po Mszy w obecności kilkunastu Kombatantów oraz pocztów sztandarowych, odbędzie się uroczystość poświęcenia sztandaru Koła Ziemi Jeleniogórskiej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przez Kapelana NSZ Ks. ppłk dr Krzysztofa Szuwarta.

Szczegółowy harmonogram:

Po niedzielnej sumie, przed Bazyliką w Krzeszowie pojawią się rekonstruktorzy w historycznych mundurach, a do tego będzie można zobaczyć:

– Stanowisko 22 Batalionu Piechoty Górskiej. Żołnierze w różnym umundurowaniu oraz ze sporą ilością sprzętu. Broń, lornetki, noktowizory , itd. Będzie można oglądać, dotykać, robić sobie zdjęcia. Dodatkowo pojawi się kuchnia polowa i strzelnica ASG.

– Duży balon gazowy z patriotycznymi motywami, który przez 3 godziny będzie robił loty pionowe na wysokość 20-30m. Będzie można nie tylko Bazylikę zobaczyć z góry, ale powinien być też piękny widok na Karkonosze oraz Śnieżkę.

– Przed Bazyliką ustawione będą dwie wystawy. Pierwsza plastyczna “Nasze Babcie, Nasi Dziadkowie”, z pracami stworzonymi przez miejscowe dzieci o losie ich Bliskich w latach 1939-1963. Druga wystawa o zapomnianym losie Represjonowanych Żołnierzy Górników.

– Około godziny 13:30-14:30 na scenie przed bazyliką koncert „Podziemna Armia Powraca” dadzą panowie Czajkowski oraz Piekarczyk.

– O godzinie 17:00 na Mszy św. odbędą się modły za Żołnierzy Górników oraz za zmarłych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy weteranów NSZ: prezesa okręgu dolnośląskiego Władysława Dłużniewskiego pseudonim „Gołąb”, por. Jana Knychałę ps. Węgier, żołnierza Brygady Świętokrzyskiej z oddziału mjr. Żbika-Kołacińskiego oraz ppor. Władysława Dziecha ps. Muszka z oddziału Henryka Flame ps „Bartek”.

– Po Mszy zgodnie z ceremoniałem zostanie poświęcony sztandar jeleniogórskiego koła ZŻNSZ, który będzie prezentowany na Pielgrzymce NSZ dnia następnego.

79346

 

Share

Zobacz inne

Leave a Comment