Spotkanie autorskie z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem

W jeleniogórskim Kinie LOT w ramach 21 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA odbyła się projekcja filmu „Pomiędzy słowami”. Po projekcji miał miejsce panel dyskusyjny z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA to jeden z największych i najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce.
Celem festiwalu jest prezentacja kina autorskiego, ambitnego, o wysokich walorach artystycznych, poruszającego niezależną i oryginalną tematykę, a także promocja niezależnej sztuki filmowej.

Spotkanie z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem odbyło się w ramach sekcji: Film jako pretekst do debaty o kryzysach we współczesnym świecie.

Andrzej Chyra to wybitny polski aktor teatralny i filmowy. Ukończył Wydział Aktorski (1987) i Wydział Reżyserii (1994) PWST w Warszawie. Jako aktor debiutował podczas studiów w spektaklu „Stracone zachody miłości” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Najdłużej był związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości (2000 – 2007). Od 2008 r. jest członkiem zespołu Nowego Teatru. Ma swoim koncie wiele wybitnych ról teatralnych. Jako reżyser zadebiutował spektaklem „Z dziejów alkoholizmu w Polsce” w 1994 r. Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w 1993 r. w obrazie Radosława Piwowarskiego „Kolejność uczuć”. Zagrał w ponad 50-ciu filmach fabularnych i ponad 20 serialach oraz wielu Teatrach Telewizji. Uznanie publiczności i krytyki zdobył rolą Gerarda Nowaka w filmie „Dług” w reż. Krzysztofa Krauze. Za tę rolę otrzymał m. in. główną nagrodę aktorską na FPFF w Gdańsku oraz Polskiego Orła. W styczniu 2013 debiutował jako reżyser opery „Gracze” Dymitra Szostakowicza / Krzysztofa Meyera w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Jest laureatem wielu nagród za kreacje stworzone w przedstawieniach teatralnych oraz w filmach, m.in. Nagrody im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmu Polskiego w Nowym Jorku oraz nagrody za najlepszą rolę pierwszoplanową na China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival za rolę w filmie Carte Blanche”, reż. Jacek Lusiński. Za rolę w filmie „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej otrzymał nagrody za najlepszą rolę męską na Nyskim Festiwalu Filmowym, na Europejskim Festiwalu Filmowym w Palić oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 r. Za tytułową rolę w filmie „Komornik” w reż. Feliksa Falka otrzymał: Złotą Kaczkę – Nagrodę miesięcznika „Film”, Nagrodę „Jańcia Wodnika” na Ogólnopolskim Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni, Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” oraz nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jakub Gierszał to jedno z najgorętszych nazwisk młodego pokolenia aktorów. Ma na swoim koncie role w blisko 20 filmach. Na dużym ekranie zadebiutował w 2009 roku u Jacka Borcucha we „Wszystko, co kocham”. Swoją pierwszą główną rolę zagrał w głośnej „Sali samobójców” Jana Komasy z 2011 roku, za którą został obsypany nagrodami. W 2017 roku zagrał w aż trzech filmach: „Pokot” Agnieszki Holland, tytułową rolę w filmie Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” i główną rolę w „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak.

Zwieńczeniem Festiwalu Filmowego ZOOM – ZBLIŻENIA będzie gala festiwalowa, która odbędzie się dnia 24 lutego o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (ul. Piłsudskiego 60), podczas której zostanie wyemitowany film „Generał” (USA,1926) Bustera Keatona uważany za jedną z najlepszych komedii w dziejach kina. Gospodarzem gali będzie Tomasz Raczek.

Dnia 25 lutego 2018 roku po projekcji filmu “Zjednoczone stany miłości”, który zostanie wyemitowany o godz. 13:00 w Kinie LOT odbędzie się spotkanie z Magdaleną Cielecką.
Tego samego dnia o godz. 19:00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze (ul. Park Zdrojowy 1) odbędzie się multimedialny spektakl muzyczny Milczenie Syren z Magdaleną Cielecką i Michałem Pepol.

Więcej na temat festiwalu w tagach zoom-zbliżenia.Share

Zobacz inne

5 Thoughts to “Spotkanie autorskie z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem”

  1. […] miał miejsce panel dyskusyjny z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem. Nasza relacja dostępna tutaj. Więcej na temat festiwalu w tagach […]

  2. […] w Jeleniej Górze. Na naszym portalu zaprezentowaliśmy m.in. relację ze spotkania z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem oraz z Magdaleną […]

  3. […] Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Udostępnij: […]

  4. […] Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Udostępnij: […]

Leave a Comment