Czy bocznica kolejowa z załadunkiem kamienia zniknie z Kamiennej Góry?

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego nadal zabiega o przejęcie linii kolejowej Kamienna Góra-Jelenia Góra od PKP w celu jej rewitalizacji i przywrócenia przewozów pasażerskich, jak i towarowych. Przypominamy, że zainteresowanie byłą linią UMWD wykazał już jesienią 2017 roku kiedy to przeprowadzono inwentaryzację tego odcinka. Prace te zostały wówczas zlecone przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu, o czym informowaliśmy na naszym portalu.

Systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych to element umowy koalicyjnej zawartej w 2018 roku między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Pierwsza linia Bielawa-Dzierżoniów, która została przejęta pod koniec 2018 roku została szybko i sprawnie zrewitalizowana i już w grudniu ubiegłego roku udostępniona pasażerom.

Jeżeli uda się UMWD przejąć w 2020 roku linię Kamienna Góra-Jelenia Góra ułatwi to zlikwidowanie w Kamiennej Górze bocznicy kolejowej z załadunkiem kamienia. Transport kruszywa z kopalni “Ogorzelec” odbywa się głównie poprzez bocznicę kolejową w Kamiennej Górze. Uciążliwość dla okolicznych mieszkańców spowodowana emisją hałasu oraz zapyleniem w czasie załadunku na wagony kolejowe stanowi od lat duży problem dla miasta i samej kopalni.

– Jeżeli uda się przejąć tę linię do końca roku to prawdopodobnie w tej kadencji Urząd Marszałkowski wykona jej remont na odcinku Kamienna Góra-Kowary. Wtedy moglibyśmy liczyć na wyprowadzenie bocznicy kolejowej, tej z załadunkiem kamienia z ul. Towarowej poza miasto – powiedział burmistrz Janusz Chodasewicz.

Według planów do końca 2020 roku ma zostać przejętych około 340 km dróg kolejowych i przekazanych samorządowi województwa. Łatwiejsze skomunikowanie ze stolicą Dolnego Śląska mają mieć mieszkańcy zamieszkujący powiaty: kamiennogórski, lwówecki, górowski i złotoryjski.

W 2019 roku Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął linie:  
Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski
Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce
Kobierzyce – Piława Górna
Chojnów – Rokitki
Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia
Kondratowice – Łagiewniki

Share

Zobacz inne

Leave a Comment