Halloween 2016

Nadchodzi Halloween, zwyczaj odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.
Zapraszamy do zapoznania się z ogólnym opisem tego wydarzenia, które ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Podchodząc do święta Halloween z przymrużeniem oka prezentujemy kolejną grafikę zawierającą motyw sołectwa Czadrów. Tym razem jest to była stacja kolejowa.
W ubiegłym roku prezentowaliśmy świetlicę wiejską, którą można obejrzeć tutaj.

Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Najhuczniej jest ono obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Podczas Halloween dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkół przebrane za straszne postacie filmowe.

W Stanach Zjednoczonych jedną z głównych atrakcji święta Halloween jest chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków tzw. Cukierek albo psikus. Psikusem może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da “zapłaty”.

Zabawy w święto Halloween to również kontrowersje. Obchodzenie tego święta „w stylu zachodnim” ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wszystko zależy od punktu widzenia. Większość osób biorących udział w zabawach halloween’owych traktuje to z przymrużeniem oka, jednak w związku z pogańską genezą tego święta spotyka się ono z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy.

Od kilku lat w Polsce katolicy z różnych miast organizują tego dnia przemarsze o nazwie “Korowód Świętych”, zwane też gdzieniegdzie “Holy Wins”.
Od obchodzenia Halloween w Polsce odcinają się również słowiańskie związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów- przedchrześcijańskich obrzęd zadusznych. W ramach obrzędów dziadów przybywające na “ten świat” dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach.

Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana (Church of Satan), który jest satanistyczną grupą wyznaniową, założoną w Noc Walpurgi 1966 roku traktując ją, jako umowną datę jego powstania. Dawni Germanowie odchodzili to święto jako noc zmarłych, złych duchów. W Europie Noc Walpurgi najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic odbywający się na górze Brocken, najwyższym szczycie gór Harz w środkowych Niemczech. Z tegoż powodu Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem Szatana.
Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć Pomony – bogini sadów, ogrodów i drzew owocowych albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Według wierzeń w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku, oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.
Kapłani celtyccy wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.
Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku.
31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy, a po upadku żelaznej kurtyny pod koniec XX wieku to święto trafiło do środkowej i wschodniej Europy.

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli wcześniejszym “All Hallows’ Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.

81499

Share

Zobacz inne

Leave a Comment