Akcja Znicz 2016

Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych w rejonach cmentarzy oraz na drogach do nich przyległych. Jak co roku kamiennogórscy policjanci będą brać udział w ogólnopolskiej “Akcji Znicz 2016”, która będzie trwać od 31 października do 2 listopada. Służbę będą pełnić na drogach całego powiatu, jak również na drogach dojazdowych do cmentarzy i cmentarzach. Jej celem będzie zapewnienie porządku i bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, zapewnienia płynności w ruchu kołowym i pieszych.

W trakcie działań na drogach policjanci będą sprawdzać m.in.:

– przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast,
– stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
– stan trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów,
– stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów,
– właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,
– stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Policja apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi przez kierowców na wszelkie zmiany organizacji ruchu wokół cmentarzy, które mogą nastąpić w najbliższych dniach.

Przypominamy, że od września 2014 roku po zapadnięciu zmroku, piesi poruszający się po drogach poza terenem zabudowanym zobowiązani są do używania elementów odblaskowych. Kodeks drogowy nie precyzuje jednak jakiego rodzaju mają być to odblaski. Aby nie dostać mandatu wystarczy posiadać co najmniej jeden element odblaskowy. Za brak odblasku policjant może ukarać pieszego mandatem nawet do 500 zł.

foto: moto.onet.pl

Share

Zobacz inne

Leave a Comment