Wyłudzili pieniądze podając się za policjanta i córkę pokrzywdzonego

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych. Stosujmy zasadę organicznego zaufania w stosunku do telefonów od osób podających się za policjanta, pracownika urzędu czy instytucji. Policja zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku osób dzwoniących w imieniu najbliższych – syna, córki , itp. i nie przekazywanie im pieniędzy, a także nie udzielania informacji na temat posiadanych kosztowności. Pojawili się oszuści, którzy podszywając się pod policjanta i córkę pokrzywdzonego wyłudzili pieniądze od mieszkanki i mieszkańca Jeleniej Góry oraz od kilku kolejnych seniorów próbowali wyłudzić w podobny sposób.

9 grudnia br. policjanci przyjęli zawiadomienia o oszustwach popełnionych na szkodę 90-letniej jeleniogórzanki i 86-letniego jeleniogórzanina.

Jak ustalili funkcjonariusze, tego dnia do jeleniogórzanki zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzna podający się za policjanta. Mężczyzna poinformował ją o  tym, że jej syn spowodował wypadek, w wyniku którego poszkodowana kobieta w ciężkim stanie  trafiła do szpitala. Syn został osadzony w więzieniu i potrzebna jest gotówka w wysokości 50 tysięcy złotych na przelew dla niego. Pokrzywdzona wszystkie pieniądze jakie posiadała w domu  przekazała nieznanemu mężczyźnie , który pojawił się w jej mieszkaniu.

W podobny sposób oszukany został 86-letni jeleniogórzanin.Tego dnia policja odnotowała jeszcze 5 takich prób wyłudzeń gotówki od seniorów.

Policja ostrzega przed takimi telefonami. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Należy pamiętać o tym, że policjanci nie dzwonią  i nie pobierają od nikogo pieniędzy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów, osób podających się za pracowników różnych instytucji  lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 112.

Źródło: Policja Jeleniogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment