Urząd Gminy Marciszów wsparł placówkę medyczną

W dniu 27 stycznia 2021 roku wójt Wiesław Cepielik wspólnie z zastępcą Konradem Buczkiem przekazali do Przychodni Rodzinnej w Marciszowie profesjonalny sprzęt medyczny.

Wśród przekazanego sprzętu znalazły się dwa rejestratory zapisów EKG oraz defibrylator AED. Sprzęt został zakupiony przez Urząd Gminy i przekazany bezpłatnie do użytkowania. Jego koszt wyniósł ponad 22 tys. zł. Przekazany sprzęt znacząco poprawi jakość świadczonych usług przez marciszowską placówkę medyczną.

Przekazane dwa rejestratory zapisów EKG wraz z oprogramowaniem spełniają surowe wymogi jakościowe, bezpieczeństwa, normy ISO, europejskie oraz światowe. Urządzenia przeznaczone są do rejestracji zapisu EKG metodą Holtera.

Defibrylator AED to przenośny aparat, który może przywrócić poprawny rytm pracy serca u pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK). Po rozpoznaniu rytmu do defibrylacji AED udziela elektrycznego wstrząsu defibrylacyjnego o odpowiednim poziomie energii.
Przypominamy, że wczesna defibrylacja jest trzecim ogniwem w łańcuchu przeżycia. Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą, zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment