Przygraniczny odcinek czeskiej D11 ma powstać szybciej niż zakładano

Czeski odpowiednik polskiej GDDKiA poinformował o pracach związanych z budową drogi D11. Wszystko wskazuje na to, że przygraniczny odcinek czeskiej drogi D11, która ma być przedłużeniem budowanej drogi S3, zostanie zrealizowany w latach 2022-2025 (odcinek Trutnov – granica państwa w Lubawce). To szybciej niż wcześniej zakładano, o czym informowaliśmy tutaj.

Przypominamy, że droga D11 ma być przedłużeniem budowanej drogi S3 i zapewnić Czechom  nie tylko wysokiej jakości połączenie transgraniczne z Polską, ale przejąć głównie funkcję istniejącej, zatłoczonej czeskiej drogi I/37. Obecnie D11 jest zakończona niedaleko Hradec Králové.

O kontynuacji S3 za naszą południową granicą w ramach autostrady D11 mówi podpisane 11 lutego 2016 roku Memorandum o wzajemnych działaniach obu Państw Członkowskich UE.
23 stycznia 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisało z czeskim Ministerstwem Transportu Wspólne Oświadczenie w sprawie kontynuacji budowy połączenia drogowego S3-D11. Pierwsze plany zakładały, aby odcinki dróg S3 i D11 po obu stronach granicy PL/CZ zostały zakończone jednocześnie. Niestety po stronie czeskiej pojawiły się problemy z dokumentacją i sprawami majątkowymi działek, po których miała przebiegać droga. Z kolejnych szacunków wynikało, że budowa drogi rozpocznie się rok po zakończeniu S3 na terenie Polski, a cały odcinek miał powstać w latach 2024-2028.

Foto/wideo: RSD CR

Share

Zobacz inne

Leave a Comment