Weryfikują deklaracje śmieciowe w gminie Kamienna Góra

W ramach uszczelnienia systemu opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, gmina uruchomiła program komputerowy, który sprawdził się już w innych samorządach, o czym informował wójt Patryk Straus tutaj. Program powstał na zlecenie miasta Świdnik w województwie lubelskim. Dzięki algorytmowi porównującemu dane z różnych baz, w ciągu roku w 40-tysięcznym Świdniku system wykrył ok. 1300 osób poza systemem zbiórki odpadów. Oprogramowanie Świdnik przekazał bezpłatnie.

Komputerowy algorytm porównuje dane z deklaracji śmieciowych z informacjami z innych systemów. Analizuje on m.in. dane meldunkowe, podatkowe, informacje z ośrodka pomocy społecznej, zużycie wody oraz dane oświatowe. Na tej podstawie wskazuje posesje, na których mogły zostać złożone nieprawidłowe deklaracje śmieciowe. Najczęściej dotyczy to zaniżenia liczby mieszkających osób, a co za tym idzie obniżenia comiesięcznej opłaty. Adresy wskazane przez system będą weryfikowane przez pracowników urzędu. Właściciele wskazanych mieszkań i domów dostaną wezwanie do urzędu i będą musieli wyjaśnić nieścisłości. Jeśli ustalenia aplikacji się potwierdzą, wówczas nie tylko będą zmuszeni zmienić deklaracje, ale również zapłacić za śmieci nawet do 5 lat wstecz.

Przypominamy, że od początku roku mieszkańcy gminy Kamienna Góra płacą 26 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów. W całej Polsce szacuje się, że poza systemem opłat za odbiór odpadów jest 10-15% mieszkańców. Złożone deklaracje można w każdej chwili uaktualnić.

Źródło: UG Kamienna Góra

Share

Zobacz również

Leave a Reply