Uroczystość upamiętniająca kpt. Józefa Sierocińskiego i ppor. Stanisława Szczygła

W dniu 16 kwietnia 2019 roku na Cmentarzu Komunalnym w Kamiennej Górze odbyła się uroczystość przy grobie kpt. Józefa Sierocińskiego i ppor. Stanisława Szczygła.

Przy grobie kpt. Józefa Sierocińskiego uroczystość odbyła się z okazji 100. rocznicy przybycia Błękitnej Armii do Ojczyzny, której był współtwórcą.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, oświaty i zaproszeni gości. Wartę honorową przy grobie pełnili uczniowie ZSZiO w Kamiennej Górze.

Po przywitaniu gości przez regionalistę Bogdana Adamusa, przybliżono postać kapitana, odśpiewano hymn narodowy i złożono kwiaty.

Kpt. Józef Sierociński – Kapitan Wojska Polskiego, wybitny działacz Związku Sokolstwa Polskiego w USA. Komendant Sokolej Szkoły Podchrążych w Kanadzie, Szef Wydziału Rekrutacji ochotników z USA do Błękitnej Armii Polskiej gen. Józefa Hallera we Francji, współtwórca Błękitnej Armii we Francji. Członek polskiej misji wojskowej na Syberii. Adiutant gen. Józefa Hallera podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1923 roku. Kawaler Krzyża Virtutti Militari, Krzyża Walecznych oraz Krzyża Ochotników z Ameryki.

Na grobie ppor. Stanisława Szczygła – byłego legionisty i żołnierza elitarnego 3 Pułku Piechoty Legionów w latach 1917-1921 dokonano oznaczenia, przywracając pamięć kolejnemu bohaterowi narodowemu, który pochowany jest w Kamiennej Górze.
Przypominamy, że w październiku 2018 roku dokonano oznaczenia grobu kpt. Józefa Sierocińskiego i innych grobów bohaterów spoczywających na kamiennogórskim cmentarzu. Groby zostały zgłoszone do oznaczenia przez regionalistę Bogdana Adamusa i Jana Lubienieckiego. Przeszły weryfikację w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, o czym informowaliśmy tutaj.

Ppor. Stanisław Szczygieł to legionista i żołnierz elitarnego 3 Pułku Piechoty Legionów w latach 1917-1921. Uczestnik walk o kształt granic Ojczyzny w latach 1918-1920 i Kawaler Orderu Virtuti Militari. Po II wojnie światowej mieszkaniec Kamiennej Góry. Pochowany został w 1988 roku na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej w Kamiennej  Górze.

Przypominamy również, że 27 grudnia 2018 roku podczas III sesji Rady Miasta Kamienna Góra odbyło się uroczyste przekazanie do ratusza medalu ppor. Stanisława Szczygła, za bohaterską walkę o wolną, niepodległą ojczyznę, o czym informowaliśmy tutaj.

Zobacz ofertę patronatu medialnego

Zobacz inne

One Thought to “Uroczystość upamiętniająca kpt. Józefa Sierocińskiego i ppor. Stanisława Szczygła”

Leave a Comment