Znakowanie grobów bohaterów

Dnia 23 października 2018 roku w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa odbyło się wydarzenie związane z przywracaniem pamięci bohaterów narodowych, którzy pochowani są w Kamiennej Górze.

Uroczystość, której inicjatorem był regionalista Bogdan Adamus, a gospodarzem burmistrz Krzysztof Świątek, odbyła się w ramach projektu “Ocalamy”, realizowanego przy jubileuszu stu lat od odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W wydarzeniu udział wziął wojewoda Paweł Hreniak, starosta Jarosław Gęborys, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących klasy mundurowej.

Po zakończeniu uroczystości w Muzeum Tkactwa, wszyscy zebrani goście udali się na cmentarz komunalny przy ul. Katowickiej, gdzie zostały oznakowane i poświęcone groby trzech lokalnych bohaterów (kpt. Józef Sierociński, Antoni Bil, Konrad Romanowski).

kpt. Józef Sierociński – Kapitan Wojska Polskiego, wybitny działacz Związku Sokolstwa Polskiego w USA. Komendant Sokolej Szkoły Podchrążych w Kanadzie, Szef Wydziału Rekrutacji ochotników z USA do Błękitnej Armii Polskiej gen. Józefa Hallera we Francji, współtwórca Błękitnej Armii we Francji. Członek polskiej misji wojskowej na Syberii. Adiutant gen. Józefa Hallera podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1923 roku. Kawaler Krzyża Virtutti Militari, Krzyża Walecznych oraz Krzyża Ochotników z Ameryki.

Antoni Bil – żołnierz wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, w 1918 roku rozpoczął służbę wojskową w nowo organizowanych oddziałach niepodległego państwa polskiego w IV Szwadronie Radom. Odznaczony Krzyżem Virtutti Militari.

Konrad Romanowski – legionista i żołnierz Wojska Polskiego, wstąpił do Legionów w 1915 roku. Służył w 4 p.p., a następnie w komendzie taborów. Odznaczony Krzyżem Niepodległości.

Celem wieloletniego projektu “Ocalamy”, realizowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku.

Groby bohaterów spoczywających na kamiennogórskim cmentarzu zostały zgłoszone do oznaczenia przez regionalistę Bogdana Adamusa i Jana Lubienieckiego. Przeszły weryfikację w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.Share

Zobacz inne

Leave a Comment