Uroczyste otwarcie w PCE

Dnia 7 października 2017 roku w Powiatowym Centrum Edukacji odbyło się uroczyste otwarcie sali poświęconej urodzonemu w Kamiennej Górze prof. Viktorowi Hamburgerowi.

Po oficjalnym przywitaniu zaproszonych gości z USA przez wicestarostę kamiennogórskiego Małgorzatę Krzyszkowską i dyrektor PCE Bernardę Kurczewską, córka Viktora Hamburgera prof. Doris Sloan w uroczysty sposób odsłoniła pamiątkową tablicę, poświęconą jej ojcu. Następnie rodzina patrona została oprowadza po całym obiekcie, w którym to córka spędziła początki dzieciństwa.
Prapraprawnuk Viktora Hamburgera przetestował również interaktywną podłogę w jednej z sal PCE, którą placówka otrzymała od kamiennogórskiego starostwa.Viktor Hamburger urodził się 9 lipca 1900 roku w Kamiennej Górze w budynku PCE. Zmarł 12 czerwca 2001 roku w St. Louis w USA. Był profesorem embriologii. Współodkrywcą czynnika wzrostu nerwów (NGF) za co członkowie jego zespołu badawczego otrzymali Nagrodę Nobla w 1986 roku. Laureat licznych nagród i odznaczeń, doctor honoris causa kilku uniwersytetów. Odznaczony Narodowym Medalem Nauki przez Prezydenta USA. Współautor przedwojennej monografii Kamiennej Góry “Heimatbuch des Kreises Landeshut”. Amerykańskie naukowe Towarzystwo Biologii Rozwoju (SDB) przyznaje nagrodę jego imienia wybitnym przedstawicielom środowiska naukowego, którzy mają osiągnięcia w edukowaniu w zakresie biologii rozwoju.

Uroczyste otwarcie sali zbiegło się z jubileuszem 50-lecia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, o czym informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Uroczyste otwarcie w PCE”

Leave a Comment