Uczcili pamięć mjr Józefa Sierocińskiego

Na Cmentarzu Komunalnym w Kamiennej Górze przy grobie mjr Józefa Sierocińskiego (przypominamy, że Minister Obrony Narodowej z dniem 11 marca br. mianował kpt. Józefa Sierocińskiego na stopień majora) odbyła się uroczystość upamiętniająca patriotę zasłużonego dla niepodległości Polski i mieszkańca Kamiennej Góry. Uroczystość odbyła się w związku z udziałem Józefa Sierocińskiego w Bitwie Warszawskiej. Uroczystość odbyła się przy warcie honorowej, którą pełnili uczniowie ZSZiO w Kamiennej Górze.

Po przywitaniu gości przez regionalistę Bogdana Adamusa, odśpiewano hymn narodowy, odczytano akt nominowania, złożono na grobie kwiaty i zapalono znicze.

Przypominamy, że w sierpniu  2021 roku przypada 101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Starcie zbrojne pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką, zwyczajowo nazywane Cudem nad Wisłą miało miejsce w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. W Bitwie Warszawskiej udział brał również mieszkaniec Kamiennej Góry, wówczas jeszcze „porucznik mianowany”  Józef Sierociński. Ten wielki patriota i bohaterski żołnierz walczący na wielu frontach o wolność Ojczyzny był współpracownikiem i adiutantem gen. Józefa Hallera. Zdjęcie z udziału por. Józefa Sierocińskiego w Bitwie Warszawskiej dostępne tutaj. Sierociński (z lornetką) stoi z gen. Józefem Hallerem pod Radzyminem, jako jego adiutant podczas wizytacji polskich oddziałów walczących z bolszewikami.

Bitwa pod Radzyminem została stoczona pomiędzy 13 a 16 sierpnia 1920 roku. Wraz z bitwą pod Ossowem, walkami o Mińsk Mazowiecki oraz polską kontrofensywą znad rzeki Wieprz, uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych znanych pod wspólną nazwą bitwy warszawskiej. Była to również jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką.

O odnalezionych dokumentach opisujących walkę por. Józefa Sierocińskiego w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w roku 1920 informowaliśmy tutaj. Jest w nich podkreślona bohaterska postawa, wówczas adiutanta gen. Józefa Hallera.

Więcej informacji o lokalnym bohaterze w tagach sierociński.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment