Uczcili 67. rocznicę śmierci majora Józefa Sierocińskiego

Dzisiaj (niedziela, 2 stycznia) przypada 67. rocznica śmierci majora Józefa Sierocińskiego. Na Cmentarzu Komunalnym w Kamiennej Górze odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca patriotę zasłużonego dla niepodległości Polski i mieszkańca Kamiennej Góry. Regionalista Bogdan Adamus wspólnie z wnukami zapalili znicze i oddali hołd przychodząc z flagami państw związanych z majorem i Błękitną Armią, której był współtwórcą.

Przypominamy, że Józef Sierociński, który został pochowany na cmentarzu przy ul. Katowickiej w Kamiennej Górze, urodził się 12 listopada 1891 roku w Łodzi. Na przełomie XIX i XX wieku wyemigrował z rodziną do USA. Z chwilą rozpoczęcia w Europie w 1914 roku I wojny światowej, całe osobiste życie podporządkował służbie dla niepodległości Ojczyzny. W ciągu kilku lat z szeregowego członka Związku Sokołów Polskich stał się jednym z czołowych działaczy tej patriotycznej organizacji w USA.
Po ukończeniu w 1915 roku sokolich kursów wojskowych otrzymał awanse, najpierw na plutonowego, a następnie na starszego plutonowego.
W 1916 roku jako podnaczelnik Okręgu I objął funkcję naczelnika tego okręgu. W grudniu 1916 roku znalazł się w grupie 23 najzdolniejszych sokołów, których potajemnie przewieziono do Kanady, celem odbycia w przyspieszonym trybie kilkumiesięcznego kursu wojskowego w angielskiej szkole oficerskiej przy uniwersytecie w Toronto. Zajęcia odbywały się od stycznia do maja 1917 roku. Józef Sierociński jako jeden z najlepszych absolwentów otrzymał awans bezpośrednio na stopień porucznika.
W 1921 roku, po podpisanym traktacie pokojowym w Rydze, Sierociński otrzymał awans na stopień kapitana.
Zmarł 2 stycznia 1955 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej w Kamiennej Górze.
W 2021 oku decyzją Ministra Obrony Narodowej został mianowany na stopień majora. Procedurę o uhonorowanie pośmiertnym mianowaniem na stopień majora rozpoczęto w 2020 roku, o czym informowaliśmy tutaj.

Więcej informacji o Sierocińskim można przeczytać na naszym portalu tutaj.

Zobacz inne

Leave a Comment