Okolica – Śnieżka

Na portalu czadrow.pl prezentujemy relacje fotograficzne z ciekawych miejsc i wydarzeń w regionie. Wybrane galerie prezentujące ciekawe miejsca naszego regionu są dostępne na stronie Poznaj nasz region.

Tym razem prezentujemy Śnieżkę w czasie zimowym i zapraszamy do odwiedzenia tego największego szczytu w Karkonoszach, a zarazem w całych Sudetach (1602 m n.p.m.).

Śnieżka położona jest na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską, wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Jest najwybitniejszym szczytem Polski i znacznie góruje nad otaczającymi ją grzbietami.
Nazwa Śnieżka pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Polską nazwę Śnieżka wprowadzono urzędowo w 1949 roku.
Na szczycie Śnieżki na przestrzeni lat zbudowano kilka obiektów służących obsłudze ruchu turystycznego, kultowi religijnemu, jak również obserwacjom meteorologicznym.
Pod szczytem Śnieżki, na równinie, znajduje się schronisko Dom Śląski. W pobliżu schroniska zachował się fragment tundry norweskiej z charakterystycznym niskim trzy centymetrowym wrzosem. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie.
W marcu 2009 roku doszło do katastrofy budowlanej na Śnieżce. Złamał się górny dysk budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Dysk załamał się pod naporem zlodowaciałego śniegu i wiatru. Odbudowany w 2010 roku.
Na Równię pod Śnieżką można dotrzeć wyciągiem krzesełkowym z Karpacza a następnie wyremontowaną i wyrównaną obecnie drogą na szczyt Śnieżki.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment