Payroll outsourcing jako sposób na redukcję kosztów związanych z działem kadr i płac

Prowadzenie firmy to w dużej mierze szukanie oszczędności. „Uwolnione” środki można przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje, które umożliwiają realizację celów kluczowych z dla rozwoju firmy. Gdy mowa o redukcji kosztów prowadzenia działalności, często pojawia się pojęcie outsourcingu. W jaki sposób usługa Payroll może pomóc w optymalizacji kosztów biznesowych? Sprawdziliśmy!

Na czym polega Payroll outsourcing?

Prowadzenie dokumentacji personalnej pracowników to obowiązek, który wynika m.in. z Kodeksu pracy. Za jego niedopełnienie grożą wysokie kary finansowe. Przedsiębiorca nie musi jednak gromadzić akt osobowych pracowników samodzielnie. Przepisy pozwalają na oddelegowanie zadań kadrowo-płacowych firmie zewnętrznej. Taką usługę nazywamy outsourcingiem. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania można zaliczyć: bezpieczeństwo, zgodność z obowiązującymi przepisami, terminowość oraz optymalizację czasu oraz kosztów zatrudnienia.

Redukcja kosztów a outsourcing płacowy

Oszczędność czasu

Administracją wynagrodzeniami i zarządzaniem dokumentacją personalną można zajmować się na własną rękę, ale… do czasu. Gdy firma zaczyna się rozwijać i do zespołu dołączają nowi pracownicy, okazuje się, że ogromnie trudno wygospodarować czas na rozliczanie pracowników i realizację innych, strategicznych z punktu widzenia rozwoju firmy, celów.

Firma zewnętrzna bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z zarządzaniem dokumentacją personalną, czyli m.in. prowadzeniem akt osobowych pracowników, przechowywaniem ich w wybranej przez przedsiębiorcę formie i udostępnianiem na życzenie pracowników lub upoważnionych do tego organów. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skupić się na innych działaniach, co pozytywnie wpływa na efektywność pracy.

Oszczędność pieniędzy

Dla przedsiębiorcy liczy się nie tylko jakość usługi, ale także koszty jej wykonania. Nic dziwnego, prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych, regularnych opłat. Największym obciążeniem dla budżetu są koszty utrzymania pracownika, które rosną wraz z pensją zatrudnionego. Pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania składek ubezpieczeniowych i społecznych, co pochłania sporą część budżetu. Przedsiębiorcy, których nie stać na utrzymanie specjalistów na etacie, coraz częściej wybierają usługi outsourcingowe. To szczególnie istotne w przypadku firm z sektora MŚP, które nie dysponują budżetem pozwalającym na stworzenie odrębnych stanowisk dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, mających odpowiednio wysokie wymagania finansowe.

W tym modelu współpracy za rekrutację specjalistów, ich szkolenie oraz wynagradzanie odpowiada firma zewnętrzna. Przedsiębiorca rozlicza się zazwyczaj w modelu abonamentowym. Wysokość comiesięcznej opłaty outsourcingowej jest ustalana indywidualnie. Jest uzależniona przede wszystkim od liczby zatrudnianych pracowników. Przedsiębiorca współpracujący z agencją doradztwa personalnego może korzystać z usług świetnie wyszkolonych specjalistów, nie musząc ponosić dodatkowych kosztów związanych z ich utrzymaniem. Dzięki temu ma pewność, że wszystkie działania związane z administracją wynagrodzeniami oraz zarządzaniem dokumentacją personalną są wykonywane w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Więcej informacji znajdziesz na: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting.

Share

Zobacz inne