Przypominamy o zasadach ostrożności w przypadku ukąszenia przez kleszcze.
Kleszcz to gatunek pajęczaka z rodziny kleszczowatych. Żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych. Może przenosić choroby takie jak borelioza, wirusowe zapalenie płuc, anaplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej babezjoza, tularemia i riketsje.
Ukąszenie przez kleszcze
Kleszcze mogą występować na polach i łąkach porośniętych wysoką trawą także w lasach liściastych i w zaroślach paproci. W momencie, gdy kleszcz wgryza się w ciało, człowiek nic nie czuje. Dopiero gdy kleszcz wypije już odpowiednią ilość krwi i jego odwłok się powiększy, w miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i swędzący obrzęk. Aby stwierdzić, czy mamy na sobie kleszcza należy dokładnie obejrzeć całego ciało, szukając ciemnego punktu – odwłoku kleszcza. Kleszcze wybierają miejsca, gdzie skóra jest delikatna: szukajmy więc pod pachami, w pachwinach, po wewnętrznej stronie rąk i nóg, na brzuchu i na klatce piersiowej.
Pierwsza pomoc
Polega na usunięciu kleszcza z ciała i zdezynfekowaniu ranki. Najlepiej, jeśli usunie go chirurg, gdyż ważne jest, aby w ciele nie pozostał żaden kawałek aparatu gębowego pajęczaka. Nie należy kleszcza podtruwać np. olejem parafinowym czy naftą, gdyż wówczas on wymiotuje i do organizmu wraz z wymiocinami mogą przedostać się wirusy, których nosicielami są kleszcze. Wirusy te mogą wywołać bardzo ciężką chorobę – kleszczowe zapalenie mózgu. Ukąszenie przez kleszcza trzeba obserwować przez około 3 tygodnie. Jeśli pojawią się: gorączka, objawy grypopodobne, bóle głowy, nudności i wymioty, ból mięśni czy sztywność karku należy zgłosić się do szpitala. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić.
Kleszcze przenoszą również bakteryjną chorobę tzw. boreliozę. Pierwszymi objawami tej choroby jest rumień skórny, który pojawia się po kilku dniach lub tygodniach w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Początkowo jest to czerwona grudka lub plamka, która stopniowo rozszerza swój zasięg. Zauważywszy na skórze dziecka taką zmianę, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry celem wdrożenia leczenia. Natomiast choroba nieleczona postępuje, wywołując zmiany w układzie nerwowym, w sercu i w stawach. Szczepionka przeciwko tej chorobie jest w trakcie badań.
Źródło: kamiennagora.pl
Fot. wikipedia