Okolica – Lwia Góra

Kolejnym miejscem wartym uwagi, znajdującym się w regionie naszego sołectwa są Starościńskie Skały w tym Lwia Góra.

Skały znajdują się w Rudawach Janowickich na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To jeden z najpiękniejszych masywów skalnych w Rudawach Janowickich i w Sudetach. Po wejściu na szczyt wykutymi w skale schodami, ukazują się najróżniejsze fantazyjne szczeliny, przesmyki, iglice.

W 1822 roku księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg i jej mąż książę Wilhelm Hohenzollern, brat króla Prus Fryderyka Wilhelma III, stworzyli romantyczny park krajobrazowy, do którego zostały włączone Starościńskie Skały. Z polecenia księcia Wilhelma w okolicy skał wykonano liczne ścieżki spacerowe a w skałach wykuto schody i zabezpieczono punkt widokowy poręczą. Miejsce to na cześć żony księcia Wilhelma nazywano Mariannenfels (Skała Marianny).
Na skałach postawiono dwa żeliwne 300 kilogramowe lwy. Jeden z nich był jeszcze w latach 70-tych, widoczny na fotografii tutaj >>. Później zaginął. Pozostała jednak nazwa szczytu Lwia Góra.

Ze szczytu Lwiej Góry rozpościera się widok aż po horyzont na Karkonosze. Na pierwszym planie mamy jednak widoczne szczyty Krzyżna Góra i Sokolik tworzące Janowickie Garby.

Na Lwią Górę prowadzi niebieski szlak od przełęczy karpnickiej. Droga na szczyt zajmuje 1h 20min.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment