Narodowe Czytanie w ZSZiO

Na placu przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło się Narodowe Czytanie. Jubileuszową, dziesiątą odsłoną Narodowego Czytania jest lektura “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Akcję Narodowego Czytania zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku. Wspólne czytanie zainicjowano lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” czytano w ponad 2200 miejscach. W roku 2017 odbyło się Narodowe Czytanie “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, “Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były “Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania, która odbyła się w ubiegłym roku była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Przypominamy, że w sobotę, 4 września o godz. 12 na scenie w kamiennogórskim rynku aktorzy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia oraz goście specjalni będą również czytać „Moralność pani Dulskiej”. Zapraszamy również w sobotę na godz. 16 do Pisarzowic, gdzie Narodowe Czytanie organizuje Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra.

Share

Zobacz również

Leave a Reply