Marciszów i Bolków walczą o przywrócenie ruchu kolejowego z Grabiny Śląskiej do Marciszowa

W niedzielę, 14 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie między samorządowcami i działaczami na rzecz walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

Wójt Gminy Marciszów Wiesław Cepielik i burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab chcą pilnej odbudowy i przywrócenia do ruchu pasażerskiego nieczynnej linii kolejowej nr 302 Malczyce-Marciszów.

Włodarze szczególnie zabiegają o odbudowę zamkniętego odcinka o długości około 31 km Grabina Śląska – Strzegom – Bolków – Marciszów, który w grudniu 2022 roku został przejęty przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei.

– To historyczny odcinek, którym niegdyś podróżowali moi dziadkowie i moi rodzice – mówi wójt Wiesław Cepielik.

To niezwykle malownicza trasa, doskonały skrót dla ruchu pasażerskiego i turystycznego od strony Wrocławia w kierunku Bolkowa, Rudaw Janowickich, Kolorowych Jeziorek, czy chociażby jako codzienne połączenie do pracy i szkoły.

– Nie jesteśmy sami w staraniach o odbudowę tej trasy, bo wspierają nas członkowie Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe na rzecz mobilności dla dobra publicznego, a do naszej grupy beneficjentów mają zamiar dołączyć kolejne samorządy związane z tą trasą. Oczywiście wszystko w gestii Marszałka Województwa Dolnośląskiego, ale liczymy, że w tym obszarze także będzie przychylność. Wiemy obaj z burmistrzem, że przed samorządem województwa i naszymi gminami jest ogromna szansa odbudowy tej linii. Ministerstwo Infrastruktury realizuje specjalny “Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 r.”. Nasza trasa jest już wstępnie ujęta do programu, jako trasa D41 – dodaje wójt Wiesław Cepielik.

Share

Zobacz inne