Księga Identyfikacji Wizualnej Kamiennej Góry

Urząd Miasta w Kamiennej Górze stworzył SYSTEM IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ. Dotąd ta sfera promocji miasta była nieuporządkowana.

„Księga marki” to pierwszy tego typu dokument w mieście. Został przygotowany przez profesjonalnych grafików i wprowadzony do używania zarządzeniem burmistrza Janusza Chodasewicza.

Identyfikacja wizualna Kamiennej Góry została oparta o „cytat z herbu” z wyróżnioną postacią rycerza. Wprowadzamy też do przestrzeni postać „tkaczki”, którą można odnaleźć na historycznych witrażach w ratuszu. Wśród grafik, którymi będziemy się posługiwać, znalazły się także kwiaty lnu odwzorowane z zabytkowych polichromii na parterze ratusza.

Funkcje identyfikacyjne i symboliczne pełnią też typografia i kolor. SIW określa więc krój oryginalnych czcionek, którymi będziemy posługiwali się w różnych materiałach. Kolorem wiodącym Kamiennej Góry jest niebieski w odcieniu kwiatu lnu.

SIW to zbiór zasad, regulujących użycie miejskich znaków graficznych. Miasto porządkuje w ten sposób powstawanie miejskich materiałów promocyjnych i urzędowych.

SYSTEM IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ pozwala:

 • budować markę miasta
 • tworzyć poczucie wspólnoty i lokalny patriotyzm
 • dawać przykład dobrej organizacji pracy
 • porządkować przestrzeń miejską
 • wzmacniać komunikację z mieszkańcami
 • prezentować Kamienną Górę z dobrej strony

Zobacz inne

2 Thoughts to “Księga Identyfikacji Wizualnej Kamiennej Góry”

 1. Pytania

  Co to byli za graficy, ile wzięli za ten projekt i kiedy odbywał się konkurs/przetarg na to zadanie? Czemu te informacje zostały utajnione przed mieszkańcami? Dodatkowo używanie ściągniętych z sieci darmowych szablonów – pracy innych osób w prezentacjach komercyjnych i brak wzmianki o tym dyskwalifikuje już na wstępie takich grafików z nazywania ich „profesjonalnymi”. Powinno pójść do wykreślenia to słowo z informacji prasowej.

  1. Artur

   Proszę zadać pytanie w ratuszu i proszę nie używać fałszywego adresu mail „pupilek…”

Leave a Comment