Konferencja prasowa w krzeszowskim Sanktuarium

W dniu 26 marca 2019 roku w krzeszowskim Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbyła się konferencja prasowa dot. programu kulturalno-turystycznego Pocysterskiego Opactwa na rok 2019.

Podczas briefingu poruszone zostały tematy związane z otwarciem sezonu turystycznego, o których informowaliśmy wcześniej:

VI edycja Zjazdu Motocyklowego do Krzeszowa
Wielki Piknik Patriotyczny w Krzeszowie
Spektakl “Bolko Świdnicki: Mały Wielki Książę”

Przedstawione zostały również terminy i programy planowanych wydarzeń plenerowych, przeglądów i warsztatów muzycznych, oraz koncertów kameralnych.

Oczywiście w 2019 roku nie zabraknie cyklu Letnich Koncertów Organowych pod nazwą “Muzyka Dawnych Mistrzów”. 

Cześć konferencji została poświęcona rekordowym dofinansowaniom na prace remontowe w ramach programu „Ochrona zabytków” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O otrzymanej dotacji pisaliśmy tutaj.

Konferencje rozpoczął ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i prezes fundacji Europejska Perła Baroku (dalej w skrócie EPB). Przedstawiciele fundacji EPB podsumowali ubiegły rok zaznaczając wzrost ruchu turystyczno-pielgrzymkowego, w głównej mierze przypisując ten wskaźnik turystom i pielgrzymom odwiedzającym obiekt indywidualnie. Kluczowym elementem wyróżniającym Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie na tle obiektów sakralnych jest bogata oferta turystyczna, jak wspominał Jacek Trybuła z fundacji EPB – opactwo to przede wszystkim duchowa stolica Dolnego Śląska, ale coraz częściej także ważny punkt turystyczno-kulturalny.

Trwający Wielki Post, to w Krzeszowie czas nabożeństw i rekolekcji, przedstawiciele zachęcali do uczestnictwa w spotkaniach duchowych. EPB wraz z Teatrem Lalki i Aktora z Wałbrzycha zapraszają także na spektakl “Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę”, widowisko odbędzie się 12 i 13 kwietnia, ma ono charakter edukacyjno-historyczny, a dzięki wsparciu MKiDN wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – wejściówki są do odebrania w Biurze Obsługi. Przedstawiciele przypomnieli, że wraz z długim weekendem majowym rozpoczynają oni sezon turystyczny – otwierając dla zwiedzających klasztorne podziemia, strychy i inne obiekty w ramach Trasy Rozszerzonej – ta trasa funkcjonuje w weekendy (od maja do października). Na co dzień natomiast można zwiedzać Trasę Podstawową obejmującą Kościół Klasztorny, Kościół pw. Św. Józefa, teren klasztornego cmentarza, Mauzoleum Piastów Śląskich i kaplicę Marii Magdaleny. Trasy jak i infrastruktura turystyczna mają się w najbliższych latach zmieniać i rozbudowywać, nie tylko o dodatkowe multimedia, ale także o kolejne obiekty.

Kolejnym tematem konferencji był Festiwal Piosenki, który w tym roku rozszerzył się o dodatkowe wydarzenia. Planowane są trzy przeglądy muzyczne połączone z warsztatami – osobno dla dzieci (12 października), młodzieży (11 maja) i seniorów (5 października). W trakcie realizacji są także koncerty kameralne (m.in. w Mauzoleum Piastów Śląskich i w Klasztornych Podziemiach), oraz dwa koncerty dużych marek artystycznych – nazwy zespołów będą podawane w najbliższym czasie. Standardowo w lipcu i sierpniu odbędzie się 11. edycja Letnich Koncertów Organowych “Muzyka Dawnych Mistrzów”. Ponadto fundacja zaprasza po raz szósty na Zjazd Motocyklowy i Wielki Piknik Patriotyczny (12 maja), oraz na największe wydarzenie odbywające się w regionie, czyli Wielki Odpust Krzeszowski (15 sierpnia). Grzegorz Żurek, wiceprezes fundacji EPB wspomniał, że rozrost wydarzeń kulturalnych w krzeszowskim sanktuarium to efekt współpracy z licznymi podmiotami, m.in. Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także z samorządami i innymi partnerami. Grzegorz Żurek przypomniał także, że MKiDN wsparło w ostatnim czasie prace remontowe na bieżący rok m.in. wymianę pokrycia dachowego oraz renowację fresków Kościoła pw. św. Józefa, dalszą renowację zabytkowych organów Michała Englera, prace w klasztorze, oraz renowację obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie.

Konferencja została zakończona informacją o trwającej zbiórce dla krzeszowianki – Pani Zofii Grońskiej, która zmaga się z przerzutem raka. Pieniądze na leczenie zbierane są w Biurze Obsługi w Krzeszowie oraz poprzez stronę internetową

O wszystkich ciekawych wydarzeniach dotyczących krzeszowskiego Sanktuarium informujemy na bieżąco na naszym portalu. Zapraszamy.

Share

Zobacz również

Leave a Reply