Komunikat Miasta Kamienna Góra – zatrzymaj smog

Kamiennogórski urząd miasta przygotował specjalną ulotkę edukacyjno-informacyjną dotyczącą powstawania niskiej emisji, zapobieganiu i wpływie problemu na nasze zdrowie. Do kamiennogórzan trafi 7 tys. egzemplarzy broszury, z której dowiemy się jak powstaje smog i jak z nim walczyć aby chronić zdrowie swoje i innych. Ulotki kolportowane są we wszystkich szkołach, przedszkolach oraz poprzez administratorów i zarządców nieruchomości, którzy przekażą je bezpośrednio mieszkańcom. Akcja organizowana jest w ramach realizowanej przez Miasto edukacji ekologicznej i finansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z budżetu Kamiennej Góry.

Poniżej treść ulotki. Ulotka w formacie PDF dostępna tutaj.

Skąd się bierze smog?

Nigdy nie wolno palić: starych mebli, płyt wiórowych, butelek plastikowych, ubrań, butów, jednorazowych pieluch, worków foliowych, opon i innych gumowych produktów. Każda z tych rzeczy zawiera w sobie niebezpieczne substancje chemiczne.
1. Spalanie niskiej jakości węgla i drewna w gospodarstwach domowych (większość domów i mieszkań wykorzystuje tzw. kopciuchy, gdzie wyrzuca się wszystko – śmieci ( np. plastikowe butelki, lakierowane drewno, ubrania), w tym też odpady węglowe – muł i miał z wysoką zawartością siarki, chloru i popiołu.
2. Dynamicznie rozwijający się transport drogowy.
3. Energetyka oparta głównie na węglu kamiennym i brunatnym.
4. Niesprzyjające warunki pogodowe (w warunkach bezwietrznej pogody i braku opadów następują gwałtowne wzrosty ilości zanieczyszczeń w powietrzu).
5. Ukształtowanie terenu (zanieczyszczone powietrze zalegające w kotlinach otoczonych górami).

Nigdy nie wolno palić: starych mebli, płyt wiórowych, butelek plastikowych, ubrań, butów, jednorazowych pieluch, worków foliowych, opon i innych gumowych produktów. Każda z tych rzeczy zawiera w sobie niebezpieczne substancje chemiczne.

Zapobieganie powstawaniu smogu

1. Ociepl dom oraz wstaw nowe drzwi i okna, a zużycie energii cieplnej spadnie nawet o połowę.
2. Wymień piec na ogrzewanie przyjazne powietrzu (Pytaj w Gminie o dofinansowanie wspierające termomodernizację oraz wymianę pieców).
3. Popularyzuj publiczne środki transportu takie jak: autobusy, koleje, rowery.
4. Zadbaj o przyrodę wokół siebie.
5. Przede wszystkim NIE PAL ŚMIECI i reaguj jeśli ktoś to robi!

Co robić kiedy jest duże stężenie smogu?

1. Nie wychodź na spacer, najlepiej zostań w domu.
2. Załóż maskę przeciwpyłową.
3. Nie uprawiaj sportu na zewnątrz.
4. Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia lub oddechowego, skontaktuj się z lekarzem.
5. Nie wietrz mieszkania.
6. Włącz odpylacz powietrza.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Skutki wieloletniej ekspozycji na smog wpływają negatywnie na działanie większości organów człowieka:
1. Problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, stany depresyjne, zmiany anatomiczne mózgu, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, udar mózgu.
2. Problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa i gardła, kaszel, katar, zapalnie zatok, infekcje dróg oddechowych, rak płuc.
3. Zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenie rytmu serca, niewydolność serca.

Aktualny stan powietrza sprawdzisz na: www.kamiennagora.plShare

Zobacz inne

One Thought to “Komunikat Miasta Kamienna Góra – zatrzymaj smog”

  1. […] na nasze zdrowie. Do kamiennogórzan trafi 7 tys. egzemplarzy broszury, o czym informowaliśmy tutaj. Zapraszamy również do wywiadu wideo w powyższym […]

Leave a Comment