Jutro akcja „Pieszy” na kamiennogórskich drogach

Już jutro (wtorek, 7 lutego) akcja „Pieszy” na kamiennogórskich drogach.

Pierwszeństwo na przejściu dla pieszych to nie wszystko. Czy znasz swoje obowiązki? Przypomnij sobie jakich przepisów należy przestrzegać!

Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub pobocza. Jeżeli nie ma takiej możliwości, porusza się jezdnią – jednak idzie jak najbliżej krawędzi i ustępuje nadjeżdżającym pojazdom. Kolejną ważną sprawą jest poruszanie się lewą stroną jezdni, co pozwoli widzieć, w jaki sposób jedzie samochód z naprzeciwka, aby móc zareagować w sytuacji zagrożenia.

Przypominamy również o tym, że korzystając z drogi dla rowerów (tylko w przypadku braku chodnika lub pobocza), należy ustąpić osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Poza obszarem zabudowanym pieszy ma obowiązek mieć ODBLASK widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że korzysta z drogi wyłącznie dla pieszych lub chodnika.

Kolejnym elementem, o którym piesi zapominają to fakt zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Oczywiście pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych oraz na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed pojazdem, ale nie daje to prawa nieodpowiedzialnego zachowania.

Ze względu na nieprawidłowe zachowania pieszych przypominamy, czego nie wolno:

1) wchodzenia na jezdnię
– bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
– spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko
4) przebiegania przez jezdnię
5) chodzenia po torowisku
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zachowanie pieszego ma duży wpływ, na to, co wydarzy się na drodze.
Pieszy ma swoje prawa, ale nie należy zapominać o obowiązkach!

Źródło: KPP Kamienna Góra, st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka.

Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment