Jesienne porządki na balkonie? Sprawdź szafy ogrodowe

Szafa ogrodowa to bardzo praktyczny schowek na rzeczy, które zwyczajowo przechowuje się na dworze. Zobacz, jakie są rodzaje szaf ogrodowych i gdzie poza ogródkami można je wykorzystać. Pomożemy ci też wybrać najlepszą szafę na działkę.

Kiedy warto postawić w ogrodzie szafę ogrodową?

Ogród to nie tylko piękny trawnik, kwitnące kwiaty i komplet mebli wypoczynkowych. To także wiele pomniejszych, bardzo potrzebnych rzecz, które niekoniecznie chcemy wystawiać na widok publiczny. Dla estetyki ogrodu zdecydowanie lepiej jest je schować, ale w taki sposób, by były łatwo dostępne.
Tu właśnie z pomocą przychodzą szafy ogrodowe, w których kryją się podstawowe narzędzia (grabie, łopaty, motyki, konewki, grace), poduszki na meble wypoczynkowe, a nawet całe meble. W większych szafach można też ukryć nieestetyczne, a przecież tak istotne kubły na śmieci. Dzięki szafie ogrodowej przestrzeń wokół domu zachowa swój nieskazitelny charakter.
Szafy ogrodowe mogą być potraktowane jako docelowe lub tymczasowe rozwiązanie, jeśli planujemy budowę domku w ogrodzie lub garażu.


Szara szafa ogrodowa z tworzywa sztucznego, fot. Ogrodosfera.pl

Gdzie jeszcze sprawdzi się szafa ogrodowa?

Chociaż nazwa „szafa ogrodowa” wyraźnie sugeruje jej przeznaczenie, tak naprawdę mebel ten można wykorzystać też w innych miejscach. Małe szafy ogrodowe to doskonały wybór na balkon, taras lub patio. Większe można wykorzystać na działce, szczególnie jeśli nie mamy na niej altanki. W wielu wypadkach szafa ogrodowa jest lepszym rozwiązaniem – zajmuje mało miejsca, a przechowamy w niej dokładnie to samo, co w altance.


Drewniana szafa ogrodowa na tarasie, fot. Ogrodosfera.pl

Co można przechowywać w szafie ogrodowej?

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi i kubłów na śmieci szafy ogrodowe mogą skrywać także mniej oczywiste przedmioty. Bez trudu uda się schować w nich rowery. W tym wypadku szafa powinna być nieco niższa, ale za to szeroka.
Jeśli szafa ogrodowa jest częścią wyposażenia działki, trafi do niej wszystko to, czego chcemy na działce używać, ale niekoniecznie za każdym razem na nią wozić: meble ogrodowe (najlepiej składane), leżaki, hamaki, grill, a nawet basen, oczywiście bez wody. Do szafy można też schować suchą paczkowaną żywność (wszelkie herbatniki i suchary można przechowywać dłuższy czas) oraz podręczne naczynia i sztućce. Nie będzie przesadą włożenie tam piłek, rakietek do kometki, skakanek i wszystkiego tego, bez czego nie wyobrażamy sobie pobytu na działce.


Szafa ogrodowa jako schowek na pojemniki na śmieci, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie są rodzaje szaf ogrodowych?

Szafy ogrodowe różnią się gabarytami i to na pewno warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Jednak chyba istotniejszy jest materiał, z którego są wykonane. Tu do wyboru jest metal (stal nierdzewna), plastik (polipropylen) i drewno.
Drewniane szafy ogrodowe wyglądają bardzo stylowo i często najlepiej wpisują się w estetykę przestrzeni, przykłady możemy zobaczyć np. tutaj: https://ogrodosfera.pl/szafy-ogrodowe. Jednak trzeba pamiętać, że wymagają one okresowych konserwacji. Drewno nie jest bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Inaczej przedstawia się sytuacja z szafami ze stali nierdzewnej i polipropylenu. Te szafy są praktycznie niezniszczalne i łatwo utrzymać je w czystości. Jeśli szafa ogrodowa ma stanąć na działce, przyda się jej solidny skobel. W takim wypadku warto postawić na szafę metalową lub drewnianą. Szafa z polipropylenu lepiej sprawdzi się blisko domu, gdzie będziemy mieć ją na oku.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment