Hommage à Kieślowski 2014

Trwa jedna z największych kulturalnych imprez w naszym regionie. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to wyjątkowe, kilkudniowe wydarzenie kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz filmowcy.

Sokołowsko było już prezentowane na naszym portalu, a jest to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził dzieciństwo i nakręcił film dokumentalny pod tytułem „Prześwietlenie”.

W Sokołowsku w 2009 roku, z inicjatywy Fundacji In Situ, Marii Kieślowskiej i Stanisława Zawiślińskiego, powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Zgromadzone zbiory umożliwiają wieloaspektową pracę opartą na twórczości reżysera. Archiwum ma stać się najważniejszym ośrodkiem ich upowszechniania, dzięki wolnemu dostępowi do kolekcji zdigitalizowanych materiałów za pośrednictwem Internetu. Archiwum znalazło siedzibę w obrębie Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, miejscu bliskim reżyserowi.

Hommage à Kieślowski to także imprezy towarzyszące. Wyjątkowym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie monodram „Kontrabasista” Patricka Süskinda w wykonaniu Jerzego Stuhra, który wystawiony zostanie na scenie kinoteatru „Zdrowie”.

Reportaże z innych edycji dostępne tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment