Dzień otwartych domów przysłupowych

Dnia 28 maja 2017 roku w Uniemyślu do godz. 18:00 w ramach wydarzenia “Dzień otwartych domów przysłupowych” można zwiedzać “Karczmę Sądową”. W programie wystawa oryginalnych XVII w. polichromowanych desek, zwiedzanie zabytku i wysłuchanie jego historii, warsztaty artystyczne z udziałem absolwentów ASP Wrocław. Ponadto mini warsztaty, gry i zabawy dla najmłodszych.Kraina Domów Przysłupowych to obszar historycznych Łużyc. Dziś jest to trójstyk Polski, Czech i Niemiec. Nazwa dom przysłupowy pochodzi od drewnianych kolumn, słupów, które na parterze okalają izbę zrębową i podtrzymują ciężar konstrukcyjny góry budynku.
Dzień Otwartych Domów Przysłupowych to święto drewnianej architektury. Zawsze w ostatnią niedzielę maja po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania.

Podczas zwiedzania karczmy nie można również zapomnieć o znajdujących się obok ruinach kościoła św. Mateusza. Kościół filialny pod wezwaniem św. Mateusza położony jest na zboczu Wroniego Wzgórza za “Karczmą Sądową”. Jest to barokowa budowla otoczona masywnym murem cmentarnym, dzieło Jentscha wzniesione w latach 1748-49.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment