Bezpłatny program profilaktyczny dla mieszkańców gminy Kamienna Góra

Gmina Kamienna Góra wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym z Wrocławia przystępuje do realizacji programu badań przesiewowych raka jelita grubego. DCO przekazało dla mieszkańców gminy 100 bezpłatnych testów na krew utajoną w kale, które mogą wskazać niepokojące zmiany w obrębie jelita.

– Zachęcam naszych mieszkańców do wykonania takiego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Powinny je wykonać szczególnie osoby w wieku 40-65 lat, ponieważ choroba potrafi rozwijać się bezobjawowo, a tylko wczesna wykrywalność nowotworów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii onkologicznej – mówi wójt Patryk Straus.

Badanie kału na krew utajoną to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Badanie mogą wykonać mieszkańcy gminy Kamienna Góra:
– osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
– osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
– osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Badania dostępne są bezpłatnie w Urzędzie Gminy. Wystarczy odebrać test, wypełnić ankietę i po samodzielnym wykonaniu badania przynieść test do urzędu, który zajmuje się ich wysyłką do Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem telefonu: 75 610 62 62 (Barbara Drewniak).

Zobacz inne

Leave a Comment