Ikona między więźniami

Z racji XX. rocznicy koronacji Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, dokonanej przez papieża, dziś świętego Jana Pawła II, przez cały rok 2017 do roku 2022, wizerunek Łaskawej Pani pielgrzymuje po parafiach diecezji legnickiej.

Październik rozpoczął się od peregrynacji kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej w areszcie śledczym w Lubaniu. Okazją do zaproszenia obrazu była 5. rocznica poświęcenia więziennej kaplicy pw. św. Jana Pawła II. Gościem peregrynacji był bp Marek Mendyk, który udzielił dwóm osadzonym sakramentu bierzmowania.

W dniach 6-8 października 2017 roku ikona nawiedzi parafię pw. MB Różańcowej w Kamiennej Górze.

Ikona Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa jest najstarszym tego typu przedstawieniem maryjnym na ziemiach polskich.
Twórca obrazu nie jest znany, jednak datowany jest na połowę XIII wieku. Według starych podań, podczas wypraw krzyżowych ikona została przywieziona z Bizancjum do Rimini we Włoszech. Następnie najprawdopodobniej obraz ten został przywieziony do opactwa przez zakonników, którzy pojechali do Rzymu w celu otrzymania od papieża potwierdzenia nadanych zgromadzeniu przywilejów.

Cudowna ikona ma swoje miejsce nad tabernakulum ołtarza głównego Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obraz namalowany jest na desce o wymiarach 60 x 37 cm. Ikona osadzona została w srebrną ramę – dzieło wrocławskiego złotnika Beniamina Hentschla. W swojej formie artystycznej obraz ten nawiązuje do bizantyjskich wizerunków Madonny.

Fot. gosc.pl – legnicki



Share

Zobacz inne

Leave a Comment