Zlikwidowana duża wytwórnia środków odurzających w Cieplicach

18 marca 2020 roku funkcjonariusze Policji ujawnili plantację konopi innych niż włókniste i wytwórnię środków odurzających w Jeleniej Górze. Zatrzymano czterech sprawców, o czym informowaliśmy tutaj. Trzech z nich – decyzją Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze – zwolniono.

Jak ustalono, na terenie jednej z posesji w dzielnicy Cieplice, czterech mężczyzn prowadziło uprawę konopi innych niż włókniste, z której wytwarzali znaczne ilości środków odurzających. Ujawniono uprawę 140 krzewów mogących dostarczyć blisko 4 kg ziela tej rośliny. Ponadto sprawcy byli w trakcie wytwarzania blisko 8 kg ziela konopi z kolejnych 350 krzewów. Znaleziono także ponad 170 gramów gotowego – wytworzonego już narkotyku.

Na posesji znajdował się specjalistyczny sprzęt przeznaczony do uprawy roślin konopi i wytwarzania z nich ziela.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty uprawy i wytwarzania znacznych ilości ziela konopi innych niż włókniste. Ponadto, jednemu z mężczyzn zarzucono także posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia.

Po przesłuchaniu podejrzanych, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Wskazano między innymi, że grożąca podejrzanym surowa kara oraz inne okoliczności sprawy wskazują na obawę, że mogą oni w sposób bezprawny utrudniać toczące się postępowanie.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze uwzględnił wniosek o tymczasowe aresztowanie jedynie jednego z podejrzanych. Co do pozostałych zaś wskazał, że w jego ocenie nie ma z ich strony obawy matactwa i zdecydował o ich zwolnieniu.

Podejrzani są w wieku od 29 do 51 lat. Trzech z nich to mieszkańcy województwa opolskiego, którzy według ustaleń przebywali na terenie Jeleniej Góry jedynie w związku z działalnością przestępczą. Czwarty jest mieszkańcem powiatu świdnickiego.

Zarzucone im przestępstwo zagrożone jest karą w wymiarze nie krótszym niż 3 lata, do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Więcej komunikatów w tagach prokuratura.

Zdjęcie ilustracyjne

Share

Zobacz inne

Leave a Comment