Zamek Karpniki

Prezentujemy kolejny obiekt turystyczny w naszym regionie. Tym razem Zamek Karpniki położony u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich.

Przypominamy, że opisy ciekawym miejsc i obiektów prezentujemy w kategorii Region.

Zamek został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca. W kolejny wiekach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832 roku.

Podczas drugiej wojny światowej urządzono w pałacu karpnickim składnicę muzealną, stworzoną przez Gunthera Grundmanna, w której umieszczono zbiory zrabowane w państwach okupowanych przez Hitlera. Tu także przeniósł z Darmstadtu swoją kolekcję dzieł sztuki ostatni właściciel Karpnik, książę Ludwig von Hessen und bei Rhein.

Zaniedbany przez lata powojenne obiekt wyremontowano w 1962 roku, z przeznaczeniem na ośrodek kolonijny.
W 1978 roku zamek przystosowano do użycia jako ośrodek wypoczynkowy, a później sanatorium dla dzieci.
W roku 1993 złodzieje odkuli renesansowy portal bramy i przygotowali go do wywiezienia. Na szczęście w porę udało się zauważyć szkodę, portal złożono w piwnicy i po konserwacji wrócił on na swoje miejsce.

Obecnie zamek ponownie jest własnością prywatną. Po odrestaurowaniu pełni funkcję również luksusowego hotelu.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment