Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze będzie “trwałą ruiną”?

Jedną z miejskich inwestycji zaplanowanych w projekcie budżetu na rok 2022 znalazło się m.in. zabezpieczenie terenu ruin zamku Grodztwo w Kamiennej Górze. Dzisiaj (środa, 29 grudnia) podczas XLVIII Sesji Rady Miasta Kamienna Góra radni zajmą się głosowaniem nad projektem budżetu.

Przypominamy, że obiekt jest w bardzo złym stanie, budynek grozi zawaleniem, a wstęp na teren obiektu jest zabroniony. W pierwszym etapie miasto zamierza wykonać wokół obiektu ogrodzenie. W kolejnym uporządkować teren i wywieźć gruz. Docelowo pozostałości po zamku Grodztwo mają zostać zabezpieczone w formie trwałej ruiny”. Celem nie będzie odbudowa zamku, tylko zakonserwowanie tego, co się do dzisiaj zachowało. Zrealizowanie w przyszłości koncepcji trwałej ruiny pozwoli zapobiec dalszym zniszczeniom i bezpiecznie przemieszczać się po obiekcie.

Były zamek w Kamiennej Górze to jeden z wielu zabytków dolnośląskich, które skazane zostały na zagładę za swoje niemieckie pochodzenie. Obiekt przeszedł wielki pożar w latach 60. i przez cały ten czas nikt nie próbował zabezpieczyć resztek murów. Kiedyś była to jedna z największych siedzib szlacheckich na Dolnym Śląsku, otoczona bastionami.

Przypominamy, że od 2021 roku opiekę nad ruinami zamku Grodztwo przejęło miasto Kamienna Góra. Wcześniej obiektem opiekowała się Fundacja Ochrony Zabytków Architektury i Sztuki (FOZAiS). Umowa na dalszą opiekę nad ruinami nie została z fundacją przedłużona.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment