Zamek Grodno

Kolejnym miejscem, które prezentujemy na portalu Relacje Regionalne, jest malowniczo położony w południowej części Gór Wałbrzyskich zamek Grodno.

Przypominamy, że aktualizowana galeria fotograficzna znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Zamek Grodno znajdujący się w Zagórzu Śląskim na Górze Choina (450 m n.p.m.) to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. W zamku możemy zobaczyć wiele z zachowanych średniowiecznych murów, jak i niektóre z ocalałych renesansowych pomieszczeń.

Legenda głosi, że od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama. Nikt nie wie dokładnie, co to za tajemnicza zjawa. Jedni mówią, że to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, którą zły burgrabia wtrącił do więziennego lochu. Inni powiadają, że to duch dawnej pani zamku, która ze zgryzoty po utracie męża rzuciła się przy świetle księżyca do studni, a jeszcze inni utrzymują, że to wiecznie pokutujący duch księżniczki pogańskiej, która nie przyjęła wiary chrześcijańskiej i przyczyniła się do okrutnego morderstwa na przybyłym tu z Dobrą Nowiną misjonarzu.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment