Wyrzuciła przez okno 18 tysięcy złotych w reklamówce. Dała nabrać się oszustom

Wczoraj przestępcy zaatakowali kolejny raz, tym razem w wałbrzyskiej dzielnicy Stary Zdrój. Zmanipulowali 79-letnią wałbrzyszankę, która uwierzyła w ich historię i wyrzuciła przez okno swoje oszczędności. Seniorka była przekonana, że jest w niebezpieczeństwie, a mężczyzna podający się za policjanta chce jej pomóc w zabezpieczeniu należących do niej 18 tys. złotych. Kolejny raz policja apeluje o ostrożność.

Jak ustalili policjanci, wczoraj około godziny 13 do pokrzywdzonej na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika poczty i wypytywała o adres w związku ze źle kierowaną korespondencją. Za około godzinę zadzwonił kolejny telefon, tym razem w słuchawce mężczyzna przedstawił się jako policjant i poinformował seniorkę o tym, że wcześniej zadzwoniła oszustka, która chce dokonać kradzieży jej pieniędzy. Przestępca wystraszył seniorkę, mówiąc, że teraz złodzieje znają jej adres i będą ją obserwować, żeby dokonać kradzieży. Przekazał, że policjanci są już na ich tropie, a kobieta może pomóc w ich ujęciu. Pokrzywdzona przyznała, że dużą część oszczędności przechowuje w domu. Wtedy mężczyzna przekonał seniorkę, że jej pieniądze będą bezpieczne tylko w policyjnym sejfie. Kobieta zgodziła się przekazać funkcjonariuszom swoje oszczędności. Starsza pani postąpiła zgodnie z instrukcją „policjanta” i spakowała 18 tysięcy złotych, jakie miała w mieszkaniu do reklamówki i wyrzuciła je przez okno. Pokrzywdzona była przekonana, że w ten sposób ochroni swoje pieniądze.

Pamiętaj!

Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie poproszą o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.

Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.

Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu
Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment