Wapiennik z Leszczyńca

Prezentujemy kolejny ciekawy obiekt w naszym regionie. Tym razem jest to wapiennik znajdujący się w sołectwie Leszczyniec (gm. Kamienna Góra).

Przypominamy, że aktualizowana galeria fotograficzna znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Opis obiektu na tablicy informacyjnej stanowi, że wapiennik (piec do wypalania wapnia) pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Posiada ściany pochylone do środka. W trzech z nich u podstawy przekute zostały otwory-szyby wentylacyjne przesklepione kolebkowo. Otwory zapewniały też dostęp do paleniska w celu równomiernego rozprowadzenia ognia na całej płaszczyźnie i wygarnięcia popiołów. Wewnątrz w dwukomorowym palenisku znajdował się ruszt. Surowcem pieca były kamienie wapienne wydobywane z okolicznych wyrobisk skalnych. W celu uzyskania wapna palonego piec rozgrzewano do 900-1000 stopni Celsjusza. Z pobliskiego lasu pozyskiwano drewno do paleniska. Surowiec ładowano od góry przy pomocy prostych, drewnianych konstrukcji.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment